آب آشامیدنیم آرزوست

شهرستان بانه بعد از هشت سال دفاع مقدس و تقدیم خون بیش از هزار شهید و جانباز به ارزشهای انقلاب اسلامی هنوز آب آشامیدندی سالم که مایه حیات است یکی از بزرگترین آرزوی آنها است.
به گزارش خبرنگار ساکا پرس، با توجه به پیشرفت علم, صنعت و تکنولوژی و وجود دستگاه های پیشرفته برای تصفیه آب مردم شهرستان بانه به اولین خواسته خود که برای ادامه حیات به آن نیاز دارند محروم و در حسرت و آرزوی آب آشامیدنی پاک و سالم به سر می برند.
با توجه به اینکه شهرستان بانه در منطقه ای خوش آب و هوا قرار دارد و سالانه شاهد بارش برف و باران زیادی در این منطقه هستیم اما تاکنون بسترهای لازم برای تامین آب سالم و بهداشتی در این شهرستان فراهم نشده و مردم همواره با کمبود آب و آلودگی آن مواجه هستند و این معضل سبب شده که بسیار از مردم از جمله کودکان سالانه به انواع بیمارهای شدید پوستی و اسهال دچار شوند.
به گفته کارشناسان مصرف آب آلوده چه برای آشامیدن و چه برای شستشوی دست ها و بدن و ظروف و چه برای استحمام می تواند بیماری ها و مشکلات متعددی برای سلامتی افراد به وجود آورد پس لازم است که مسئولان در حل این معضل با جدیت بیشتری گام بردارند.
از دو هفته قبل آب آشامیدنی شهر بانه نیز آلوده شده بو، رنگ و طعم آب آشامیدنی شهرستان کاملا تغییر کرده به طوری که مصرف آب حتی برای مصارف شستشو در بعضی از محله ها قابل استفاده نیست و شهروندان در برای مصرف آب به چشمه ها و رودخانه های اطراف شهر پناه آورند که این امر با توجه به کمبود امکانات حمل و نقل برای بسیاری از شهروندان امکان پذیر هم نبوده است.
واقعیت ها را باید پذیرفت در بسیاری از مناطق روستای بعد از گذشت ۳۷ سال از عمر انقلاب اسلامی هنوز از دست رسی به آب آشامیدنی سالم و بهداشتی محروم هستند و این مهم سبب مهاجرت بسیاری از روستاییان به شهرها شده است.
در بسیاری از مناطق روستایی منبع آب آنها قدیمی است و به دلیل فرسودگی لوله ها رسوبات زیادی که ناقل بیمارهای گوناگونی است جمع شده که سبب بروز بیمارهای مختلفی در روستاها شده است.
نمونه واضع و عینی این مشکل چندی پیش در روستای سیوچ پیش آمد که بیش از ۵۰ نفر از اهالی این روستا به دلیل مصرف آب آلوده روستا راهی بیمارستان شدند که آلودگی آب این روستا ناشی از آلودگی میکروبی آب بود.
لازم به ذکر است بسیاری از روستاهای شهرستان بانه از دسترسی به آب آشامیدنی سالم محروم هستند و سالانه بیش از دهها نفر به بیماری ها گوناگون ناشی از مصرف آب آلوده بیمار می شوند که این مهم علاوه بر از دست دادن سلامتی افراد خسارتها و هزینه های هم بر خانواده ها و هم به کشور وارد می کند.
در سطح شهرستان بانه چشمه های زیادی وجود دارد که آب این چشمه ها منبعی برای تامین آب مورد نیاز شهروندان مناسب است که نمونه عینی آن آب چشمه های زیر پاساژ بهشت و پاساژ آزادی است که تجمیع آب این چشمه برای تامین نیاز بخشی از شهروندان مناسب است.
وهمچنین تجهیز تصفیه خانه به دستگاه های پیشرفته کلر زنی و گند زدایی به موقع سد بانه در حل این معضل بزرگ که دامنگیر همه شهروندان شده و سلامتی آنها را به خطر انداخته راه حلی برای مناسبی است.
در این جا باید متذکر شویم متاسفانه شفاف سازی و اطلاع رسانی به مردم در این زمینه انجام نشده و جلساتی که برای این حل این مشکل در چند روز اخیر برگزار شده بدون
حضور خبرنگاران و رسانه ها عمومی برگزار شده که این نوع برخورد با مشکلات ناشی از عدم توانایی مدیران در حل مشکلات و شفاف سازی به مردم است.
گویا این روزها مدیران شهرستان به جای حل مشکلات مردم به فکر تصاحب صندلیهای مدیریت در شهرهای دیگر هستند و این شده که آب در کوزه مردم بانه تشنه لب می گردند.
یاداشت از زینب طلایی خبرنگار ساکاپرس در بانه

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.