آرامستان ‹گولی زه رد و سوری› سلیمان بگی بانه احیا می شود

شهردار بانه گفت: ‘گولی زه رد و سوری’ سلیمان بگی بانه نماد زیبای های طبیعی بانه احیا می شود
بابک رستم پور در نشست با نمایندگان انجمن های مردمی که در دفتر شورا اسلامی شهر بانه برگزار شد، افزود: با توجه به اینکه آرامستان سلیمان بگ بانه طبیعت زیبا و تاریخچه ای قدیمی دارد طبیعت و محوطه این آرامستان بازسازی و ساماندهی می شود.
وی اظهار کرد: متاسفانه تاکنون شهرداری به ساماندهی و بهسازی آرامستان سلیمان بگ بانه توجه نکرده اما به زودی قطعه نام آوران و هنرمندان بازسازی می شود و بر اساس توپوگرافی منطقه طبیعت آن بازسازی می شود.
وی یکی از دلایل بی توجهی به آرامستان سلیمان بگ بانه را نبود مشاور و برنامه منسجم عنوان کرد و گفت: تاکنون برای ساماندهی آرامگاه سلیمان بگ مشاور و برنامه ای کارشناسی شده در این زمینه طراحی نشده که امیدواریم با همکاری و همفکری انجمن های مردمی، کار ساماندهی آرامستان سلیمان بگ را اجرایی کنیم.
این مسئول تاکید کرد: برای ساماندهی این آرامستان با شروع فصل کاری در اسفند سال جاری، طرح ساماندهی و بهسازی فضای سلیمان بگ را اجرا و تا پایان اردیبهشت آن را تکمیل می کنیم.
وی تصریح کرد: احداث غسالخانه و سردخانه در دستور کار شورا و شهرداری قرار می گیرد و قطعه هنرمندان شناسایی و ساماندهی می گردد.
شهردار بانه با اشاره به فعالیت انجمن های مردمی در بانه گفت: رویکرد این انجمن ها بیشتر جمع آوری کمک های مردمی و ارسال این کمک ها به نیازمندان است و شهرداری در قانون طرح جامع توانمند سازی خانوارهای کم برخوردار چنین مواردی را تعریف کرده است.
وی با اشاره به اصول تعریف شده سند توانمند سازی گفت: سند توانمند سازی که در سال ۸۲ تصویب شده بحث مشارکت مردم کم برخوردار برای برخورداری از شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.
رستم پور ادامه داد: شهرداری بانه محله مولوی را به عنوان پایلوت انتخاب کرد که در این طرح بیش از ۲۰۰ نفر از بانوان سرپرست خانوار و بد سرپرست در کارگاه های خیاطی آموزش دیدند و منجر به اشتغالزایی و کارآفرینی شد.
شهردار بانه توانمند سازی خانواده های کم برخوردار را یکی از اقدامات مهم در شهر بانه برشمرد و گفت: با همکاری انجمن های خیریه می توان خانوارهای کم برخوردار را شناسایی و توانمند کنیم.
وی تاکید کرد: برای تاثیرگذاری و ماندگاری بیشتر برنامه ها در راستای برخورداری خانوارهای کم برخوردار باید به صورت مشارکتی، زمینه کارآفرینی را فراهم کنیم و آنها را از حالت مصرف کننده خارج و توانمند کنیم.
وی گفت: از طبقات بالای پاساژهایی که خالی هستند می توان به عنوان کارگاه ها تولیدی و خدماتی از آنها استفاده کنیم و برنامه ریزی اصولی و جامعی در این زمینه ارائه دهیم.
شهردار بانه خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه شهرداری و شورا یک سازمان انتفاعی و وابسته به درآمد محلی است متولی واگذاری زمین نیست و شهرداری زمینی های را که ناشی از تفکیک و معاملات است، می گیرد.
رئیس شورای شهر بانه نیز در این نشست گفت: بحث ساماندهی آرامگاه سلیمان بگ در شورا مطرح شده و در سال ۹۴ بودجه ای برای ساماندهی و بهسازی آن در نظر گرفته شد.
سعدالله عزیزپور افزود: با توجه به اینکه تاکنون مشاوری در این زمینه نبوده این طرح اجرا نشده و شورای شهر با وجود تعدد وظایف در مورد برنامه ریزی و مدیریت این طرح، تاکنون موفق به ساماندهی فضای آرامستان سلیمان بگ نشده است.
در این نشست انجمن های خیریه از شهرداری درخواست کردند که زمینی را برای احداث فروشگاه های بزرگ در اختیار آنها قرار دهد تا درآمد پایدار برای این انجمن ها ایجاد شود و انسجام فعالیت انجمن ها بیشتر شود.
یکی دیگر از خواسته های انجمن های مردم نهاد بانه ساماندهی آرامستان سلیمان بگ بانه، جداسازی قطعه هنرمندان و نامداران، احیای پوشش جنگلی و گیاهی، ایجاد غسالخانه و سردخانه و جمع آوری نخاله های ساختمانی است.
گولی زه رد و سوری سلیمان بگ بانه در طول تاریخ و حال همواره مورد توجه شاعران، نویسندگان و قصیده سرایان بوده و به عنوان یکی از زیبایی های طبیعی که مظهر زیبایی، نشاط و آرامش بوده مورد توجه قرار گرفته است.
خبرنگار: زینب طلائی

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.