بیانیه پایانی کمپین مردمی پرسمان سقز؛

⚜به نام خالق مهربانی، که مهر را در وجود انسان به امانت گذاشت⚜

نباشد همی نیک و بد، پایدار*** همان بِه که نیکی بُوَد یادگار

همراهان و خیرین عزیز ابتدا به مصداق حدیث شریف:« من لم يشكر المخلوق لم يشكر الخالق» در برابر تمام خوبی ها، همدلی ها، محبت های شما عزیزان در این ایام تشکر کرده و به خود می بالیم که توانستیم مورد وثوق و اعتماد شما قرار بگیریم تا در راستای ایجاد آگاهی و همدلی بیشتر در بین همشهریان از یک سو و کمک به خانواده های نیازمند_که در این برهه شرایط زندگی بر ایشان سخت تر از قبل  شده بود_از سوی دیگر، واسطه ای باشیم برای رقم زدن اتفاقاتی که سراسر از مهر و مملو از نیکی بود. قطعا تاریخ به عنوان گواه بر این امر شهادت خواهد داد که در دورانی که  مردمان این دیار همیشه سرفراز، در اوج سختی، تنگنا و مشقت، بودند، هم نوعان و نیازمندان را فراموش نکرده و بلکه با دلی مملو از انسانیت و خیرخواهی به یاری هم شتافتند و درسی بزرگ و افتخاری جاوادنه برای ثبت در تاریخ و آیندگان بر پهنه بلند این موطن سراسر عشق به یادگار نهادند.

کمپین مردمی پرسمان سقز، به خوبی و به آگاهی مطلع بوده که دولت و حاکمیت حسب قوانین موجود تکالیف و وظایفی بر عهده داشته و دارد که این تکالیف در ایامی که به بیانی “اضطراری” قلمداد می شود، بیشتر از قبل می شود. تهیه نیاز های معیشتی و بهداشتی مردم، تجهیز و تامین کامل و مکفی  مراکز درمانی و بیمارستان ها، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی اصولی، شفاف و دقیق، و… از بدیهیات و ضروریات تکالیف مقرر دولت در چنین شرایطی بوده و هست؛ لیکن زمانی که وضعیت موجود(آنچه هست) را با وضعیتی که باید باشد، مقایسه کرده و با تمام وجود دیده، شنیده و لمس کرده ایم، لازم دانستیم حسب وظیفه اخلاقی و اجتماعی خود برای کمک، آستین همت بالا زده و در حد وسع و توان کمپینی مردمی، در این برهه اقداماتی انجام دهیم. حال فارغ از کمک های بزرگ و همدلی مثال زدنی خیرین و دلسوزان، که در بزرگی آن بحثی نیست، آنچه به عنوان عملکرد کمپین بوده در معرض دید عموم قرار گرفته و باور داریم مردم خود بهترین قاضی و قضاوت کننده خواهند بود.

در این مدت کمپین مردمی پرسمان به واسطه اعتمادی که مردم شریف از هر گوشه این کره خاکی (چه در داخل کشور، چه در خارج کشور، با هر دین، مذهب، نژاد، ملیت، و…) توانست مبلغ ۶،۲۸۵،۳۱۹،۳۹۳ ریال کمک های نقدی و غیرنقدی، مردمی جمع آوری نماید و در اموری وفق اساسنامه ترسیمی، هزینه نماید.

فعالیت کمپین در این مدت در چند بخش مهم تقسیم و به ثمر نشست:

یک) آگاهی بخشی به مردم: با این توضیح که، آگاهی بخشی به مردم و بالا بردن سطح آگاهی آحاد مردم در تمام موضوعات سبب اعتلاء و ارتقاء سطح جامعه خواهد شد. به طریق اولی در موضوع کرونا این مهم، اهمیت آن دوچندان و بلکه صد چندان خواهد داشت. به همین دلیل سعی بر آن شد با دعوت مردم از طرق مختلف به “در خانه  ماندن”؛ دعوت از متخصصین(پزشکان، روانشناسان، مدیریت بحران،… ) در رشته های مختلف و بررسی جوانب موضوع از منظرهای متفاوت؛ مصاحبه با افراد مبتلاء شده و بیان تجربه شخصی آنها؛ پخش، توزیع و الصاق پوستر های اطلاع رسانی برای صنوف مختلف (آرایشگران، نانوایی ها، مراکز خرید، ناوگان حمل و نقل، … )، الصاق بنر، صدور بیانیه های مختلف و … ، سعی بر آن شد در این بخش در حد وسع و امکانات موجود اقدام شود.

دوم)  تهیه و توزیع بسته های معیشتی و بهداشتی: شاید بتوان گفت این بخش از کار کمپین بیش از سایر بخش ها توسط جامعه هدف (خانواده های نیازمند) به صورت ملموس حس و بر ثمر نشست؛ با این توضیح که در مدتی که کمپین شروع به کار نمود تا پایان آن ۳۳۸۳ بسته معیشتی و ۲۵۶۳ بسته بهداشتی برای خانواده های نیازمند تهیه، بسته بندی و توزیع شده است. بسته های معیشتی با محتوای یک سبد غذایی کامل (متشکل از: برنج، لوبیا، نخود، روغن، رب گوجه فرنگی، پنیر، تن ماهی، مرغ کشتار روز، ماکارونی، سویا) بسته های بهداشتی با محتوای رعایت نظافت و اصول تاکید شده مبارزه با کرونا (متشکل از: پودر رخت شویی، مایع ظرف شویی، مایع دست شویی، ژل یا مایع ضدعفونی کننده دست و سطح، ماسک صورت، تراکت های اطلاع رسانی نحوه مبارزه با کرونا)؛

سوم) کمک به تامین نیازهای کادر درمان و بیمارستان: از آنجائی که کادر درمان به عنوان  زحمت کشان خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار داشتند و از طرفی کمبود امکانات از جمله ماسک های مناسب، لباس مخصوص، و… این سختی را دو چندان نموده بود، کمپین لازم دانست در این زمینه نیز اقدام به تهیه و تقدیم اقلامی از قبیل: ماسک N95، لباس مخصوص ضد ویروس کرونا، شیلد و سرپوش مناسب، لباس بیمارستانی، ماسک های سه لایه، دستکش لاتکسی، و … که برابر گزارش های روزانه و موجود ، تحویل بیمارستان و نظام پرستاری شهرستان شده است، بنماید.

چهارم) ارتباط با مسئولین و مطالبه گری: در این مورد نیز کمپین حسب اساسنامه اعلان شده اقدام به تنظیم و ارسال نامه، بیانیه، و… به مخاطبی مسئولین استانی و شهرستانی نمود؛ که در برخی موارد متاسفانه مسئولین استانی از پاسخ دادن طفره رفته و هیچ اعتنائی نداشتند، لیکن برخی دیگر از مسئولین و مدیران شهرستانی در این زمینه کمک ها و مساعدت هایی داشتند.

پنجم) ارتباط و تعامل با ادارت، شرکت ها، انجمن ها خیریه، و… : یکی از برنامه های کمپین ایجاد تعامل با ادارت، اشخاص، شرکت ها و انجمن های فعال سطح شهر وحتی کشور بود؛ با این توضیح که در این مدت بالغ بر صد نامه به ادارت سطح شهر، اشخاص خوش نام، شرکت ها و انجمن های خیریه در راستای جذب کمک و همیاری ارسال شده، که تعدادی از آنان نیز به ثمر نشستن؛ از سوی دیگر در راستای اعتلاء کار جمعی و تشویق به همدلی در سطح شهرستان با اکثریت انجمن ها و خیریه ها از طریق تحویل بسته های معیشتی و بهداشتی به آنها و توزیع توسط آنها در بین افراد و خانواده های تحت پوشش خود، قدم های مثبت و قابل توجهی برداشته شد.

در آخر لازم می دانیم به عنوان کمپین مردمی پرسمان شهرستان سقز، از تمام افراد و اشخاصی که به هر نحوی و به هر طریق ما را در انجام این وظیفه خطیر و ارزشمند یاری نمودند تشکر کرده و خداوند منان را شاکریم که در این مقطع و در این اقدام سعادت نصیب ما نمود تا بتوانیم در کنار و همراه با مردم(خواهران و برادران عزیزمان) به ایستیم و برای انسانیت قدمی ولو کوچک بر داریم.

از همین طریق اعلام می کنیم که، از آنجائی که کمپین مردمی پرسمان از روز اول شفافیت و پاسخ دهی در تمام امور و مراحل را نصب العین خود قرار داده، هر شخص حقیقی یا حقوقی مایل باشد، می تواند به دفتر کمپین مراجعه نماید، قطعا مجموعه ی کمپین با نهایت احترام و اشتیاق حاضر به پاسخ گویی خواهد بود. لازم به تاکید است که تمام اقدامات، خریدها، تحویل ، انبار ، بسته بندی ها ، توزیع ها، و… کمپین براساس مستندات قانونی ، دقیق و به صورت اصولی ثبت و ضبط شده ، که سابقا در گزارش های منابع و مصارف روزانه در انتهای هرشب ، به اطلاع عموم رسانده شده و مجموع عملکرد کمی و کیفی کمپین در دو بازه ی زمانی ۹۸/۱۲/۱۶ لغایت ۹۹/۰۱/۱۷ و ۹۹/۱/۱۸ لغایت ۹۹/۰۲/۲۶ طی دو گزارش حسابرسی قبلا نشر عمومی شده است.

نهایتا مفتخریم که از مردم، با مردم و برای مردم قدم برداشته ایم، شاید کوچک اما بسیار مهم و مبارک؛

به جُز خالق که از کلّ بی نیاز است * خلایق را به یکدیگر نیاز است

ماجرای من و معشوق، مرا پایان نیست * هر چه آغاز ندارد نپذیرد انجام

 

کمپین مردمی پرسمان سقز

یکم خرداد ۱۳۹۹

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.