ضرورت پایان دادن به سریال انتخاب شهردار در سقز

🔹شهرداری به‌عنوان مهمترین و تأثیرگذارترین نهاد شهری، نقش مهمی در زندگی روزمره مردم یک شهر برعهده دارد و آنچنان که گفته اند شهرداری پیشانی یک شهر محسوب می شود.
بعد از عزل شهردار پیشین سقز تاکنون چند نفر به عنوان سرپرست شهرداری معرفی و ۳ فرد نیز به عنوان شهردار به فرمانداری و استانداری معرفی شده اند که اما بدلایل مختلف تاکنون شهردار جدید سقز معرفی نشده است و ادامه دار بودن این سریال باعث شده که اوقات شهروندان هم تلخ شود.
این در حالی است که وزارت کشور پیشتر، شرایط سوابق اجرایی شهرداران شهرداری‌های شهرهای با جمعیت ۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار نفر را اعلام کرده بودکه سقز نیز در این بخش می گنجد و بر این اساس فرد معرفی شده به عنوان شهردار سقز بایستی دارای ۵ سال سابقه مدیریت میانی باشد این در شرایطی است که افراد معرفی شده تاکنون این شرایط را نداشته اند.

🔸این تاخیر در معرفی شهردار با شریط لازم نه تنها نشان دهنده عدم آگاهی شورای شهر بر قانون، بلکه نشان دهنده عدم نظارت کافی فرمانداری سقز و دفتر امور شهری استانداری کردستان است که بایستی این نهادهای ناظر در حل این مشکل تسریع کنند زیرا دود تاخیر معرفی شهردار سقز به چشم شهروندان می رود، مردمی که در تازه آباد منتظر اجرای برنامه های توانمندسازی، در محلات منتظر آسفالت، در داخل شهر چشم انتظار رفع مشکلات ترافیکی و حمل و نقل و ..هستند.

🔹امروز شهر سقز در مقایسه با دیگر شهرهای کردستان چون کلان شهری محسوب می شود که بایستی برای آن شهردار با مولفه هایی همچون: توانمندی و پاکدستی، نداشتن وابستگی به جناح بندی های سیاسی، داشتن استقلال فکری، دارای تفکر اقتصادی برای درآمد زایی برای شهرداری، قدرت رایزنی در سطح استانی و ملی، مبارزه با فقر و تنظیم سیاست‌های شهری برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، مدیریت زیرساخت‌های شهری با هدف کاهش هزینه استهلاک، ‌ ورود به مباحث اقتصاد شهر با تدارک فرصت‌های شغلی، ‌ توانمند در حوزه منابع انسانی، کاردان در بخش تقویت گردشگری و اداره بازارهای محلی، داشتن دید راهبردی نسبت به حل مسائل شهر، اعتقاد به کار در اتاق شیشه‌ای و انتشار رسمی همه تصمیمات و قراردادهای شهری انتخاب کرد.
🔸دیگر آن زمان گذشته است که شهرداری جای خطا و تجربه برای افراد تازه کار باشد بلکه بایستی افراد کارکشته و توانمند، مدیریت شهری سقز را عهده دار شوند، فردی که دارای تجربه مدیریتی و کاری در امور زیربنایی، امور اجتماعی، شهرسازی و حتی مباحث مالی و اقتصادی باشد . این فرد باید دارای قدرت تامین منابع سالم برای اداره شهر و مدیریت شهر با کمترین هزینه و بیشترین بهره‌وری باشد.
🖌هیوامجیدی

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.