مصاحبه ای با محمد صالح فرخی رییس اداره سوادآموزی شهرستان سقز

هفته سوادآموزی گرامی باد
IMG_0498
با آغاز به کار نهضت سواد آموزی در کشور میوه های شیرین خواندن و نوشتن بر دامن پاک و بی آلایش قشرهای زیادی از محرومین هدیه کرده و ایران اسلامی را به رویشگاه دانش و اندیشه تبدیل کرد.
پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی  آموزش بزرگسالان به عنوان شاخه ای از علوم تربیتی امروزه رشد وتوسعه ی بیشتری پیدا کرده است . سواد آموزی که بخش عمده ای ازمباحث آموزش بزرگسالان را به خود اختصاص داده ویکی ازمعضلات کشورهای در حال رشد به شمارمی رود ازاهمیت وضرورت خاصی برخوردار شده است .
به همین خاطر به مناسبت هفته سوادآموزی گفتگویی با آقای محمد صالح فرخی ، رئیس اداره سواد آموزی شهرستان سقز که توجه شما را به این گفتگو جلب می کنم.
آقای فرخی ضمن تبریک هفته سواد آموزی خدمت شما و همکاران ارجمند و زحمتکش شما ، امیدواریم که ماحصل زحمات مجموعه اداره سواد آموزی باعث ریشه کنی این معضل عظیم یعنی بیسوادی در جامعه شود .  در آغاز در مورد اداره بیسوادی و رسالت آن برای مخاطبین عزیز توضیحاتی بفرمائید.
بنده نیز سلام عرض می کنم خدمت همه مردم شریف و بزرگوار و ماه مولود حضرت ختمی مرتبت ، پیغمبر صلح و آشتی ، محمد مصطفی (ص) و تقارن آن با هفته سواد آموزی که از۴ تا ۱۱ دی ماه می باشد ، را تبریک و تهنیت عرض می نمایم.
همچنانکه اطلاع دارید در هفتم دی ماه ۱۳۵۸ یعنی کمتر از یک سال بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، نهضت سواد آموزی ، با فرمان تاریخی حضرت امام (ره) آغاز به کار کرد و رسالت بسیار عظیم و مقدسی را که برگرفته از آموزه های قرآن و سنت مبارک پیامبر بود ، بر دوش گرفت .
در استان کردستان ، با وجود پیشرفتهای خوبی که در زمینه جذب سواد آموزان به وجود آمد ، اما متأسفانه در زمینه ریشه کنی بیسوادی ، همچنان با مشکل روبرو هستیم . بخصوص در اوایل انقلاب که جو نا امن بر منطقه کردستان سایه افکنده بود و این خود موجبات کندی پیشرفت در باب جذب خیل عظیمی از کودکان لازم التعلیم را باعث شد که تبعات آن تاکنون نیز ادامه دارد.
آقای فرخی لطف کنید در مورد جمعیت بیسواد شهرستان توضیح بفرمائید.
فرخی : بر اساس آمارها ، جمعیت بیسواد شهرستان سقز در بین شهرهای استان ، جزو بیشترین آمار است که رقمی در حدود ۵۰۰/۱۱ نفر راشامل می شود . که از این تعداد ۸۵۰۰ نفر مربوط به بخش های مرکزی و سرشیو و میرده و سرا و کمتر از ۳۰۰۰ نفر مربوط به بخش زیویه می باشد که همچنانکه اشاره کردم دراوائل انقلاب مبادی ورودی بیسوادی مسدود نشده بود و همچنین در بعضی موارد خود بیسوادان از شرکت در کلاسهای سواد آموزی امتناع می ورزیدند ، که امیدواریم با فعالیت و تبلیغات بیشتر بتوانیم گام عظیمی را در خصوص جذب بیسوادان برداریم.
آیا می توانید به طور خلاصه نقدی از فعالیت های اداره سواد آموزی داشته باشید؟
مشکل اولیه ما در مورد بیسوادی این است که اگر ما بتوانیم ورودی های بیسوادی را کنترل بکنیم و مانع آن شویم که جمعیت بیسوادان حال حاضر افزایش پیدا کند ، جهش عظیمی در بحث کنترل بیسوادی حاصل شده است . اگر چه در سالیان اخیر تلاشهای چشمگیری در این رابطه انجام گرفته است و موفقیت های شایانی کسب شده است ، اما کافی نیست .
اما در سوی دیگر مشکلی که ما با آن روبرو هستیم این است که خانواده ها به مشکلات و تبعات سنگین ناشی از فقر فرهنگی و اجتماعی ناشی از بیسوادی آگاه نیستند و با سوادی را در اولویت کار خود قرار نداده اند. براساس آمارهای جمعیتی ، در حدود  ۱۰ درصد از جمعیت شهرستان بیسواد هستند که بیشتر آنها به واسطه فقر مالی ، نتوانسته اند به سواد رو بیاورند .
عدم آگاهی از معضلات ناشی از بیسوادی نیز ، مزید بر علت است و وظیفه یکایک افراد جامعه است که با آگاه سازی اقشار بیسواد و تشویق آنان به فراگیری سواد ، در ریشه کنی بیسوادی نقش فعال داشته باشند .
در بحث های مربوط به سواد آموزی ، از امسال به عنوان سال فرصت یاد شده است . آیا این نامگذاری بر اساس برنامه ریزی خاصی انجام شده است و برنامه های ویژه ای بر این اساس پیش بینی شده است ؟
در سال جاری با توجه به مصوبات هیأت محترم دولت برای افرادی که خواهان باسواد شدن هستند ، موارد تشویقی برای این منظور پیش بینی شده است . از جمله این که افراد بیسوادی که برای ثبت نام به کلاسهای نهضت مراجعه می نمایند و از امکاناتی مانند آموزشیار و نوشت افزار و … استفاده می نمایند در صورت قبولی در امتحانات پایان دوره مذکور مبلغ ۰۰۰/۱۳۴ تومان را دریافت خواهند داشت  و اگر کسی بخواهد به صورت خودخوان و از راههایی غیر از موارد یاد شده مانند آموزش توسط افراد باسواد خانواده و اقوام خویش با سواد شود با دریافت کتاب و نوشت افزار از طرف ما ، در پایان دوره و احراز قبولی ، ۰۰۰/۶۷۰ تومان را دریافت می کنند.
این فرصت ها برای سال جاری پیش بینی گردیده است و در صورت عدم استقبال از بیسوادی ، در سالیان آتی موارد بازدارنده ای منجمله صدور گواهینامه رانندگی ، صدور و تمدید کارت تاکسیرانی و اتوبوس رانی ، جواز کسب را تحت تأثیر قرار خواهد داد و از سال آینده افراد بیسواد نمی توانند این خدمات را دریافت کنند .همچنین کمک های دولت به مددجویان بیسواد کمیته امداد و بهزیستی قطع خواهد شد.
آیا روش های نوینی برای امر آموزش سواد آموزی بر اساس تکنولوژی های نوین آموزشی در سالهای اخیر وجود دارد یا همچنان روشهای سنتی متداول است؟
روش متداول کنونی همان روش سنتی است . اما به صورت آزمایشی در بعضی از استانها به صورت تبلت های آموزشی به شکل امانتی در اختیار سواد آموزان قرار گرفته است که در صورت احراز موفقیت های بیشتر در مقایسه با روش سنتی ، به شکل فراگیر در سراسر کشور انجام می گیرد. اما در مراکز سواد آموزی محلی از سالیان قبل در کنار آموزش سواد ، آموزش مهارتهای اساسی زندگی نیز انجام می گیرد و این کار به صورتی انجام می گیرد که شخص سوادآموز در کنار امر سواد ، کاربرد آن را همزمان در زندگی خود خواهد دید . مسأله ادغام اداره سواد آموزی با آموزش و پرورش نیز نقطه قوت مناسبی است که می توانیم از فضا و امکانات و تجربه افراد صاحبنظر آموزش و پرورش نیز بهره ببریم.
برای جذب بیشتر بیسوادان از چه روشهایی استفاده می کنید ؟
فرخی : همچنان که اشاره کردم ، در سه سال اخیر با توجه به ادغام اداره سواد آموزی با آموزش و پرورش ، کمک های خوبی برای جذب افراد بیسواد و علی الخصوص اولیای بیسواد دانش آموزان با کمک و همراهی همکاران مدارس حاصل شده است . همچنین با عقد تفاهم نامه با مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور و اشاعه فرهنگ سواد آموزی از طریق مساجد اقدام لازم انجام گرفته است که امیدواریم نتیجه بخش شود . همیاری شوراهای اسلامی و کمیته امداد و کمیته امداد امام (ره) و بهزیستی و اداره بهداشت نیز می تواند تا حدود زیادی نتیجه بخش باشد اما با این اوصاف بهترین نتیجه از تمایل فرد بیسواد و کمک و همراهی و حمایت خانواده هاست که در اولویت قرار دارد.تغییر دید جامعه به بیسوادی و نگریستن به بیسوادی به عنوان یک ضد ارزش می تواند یاری رسان باشد .
چه برنامه هایی برای بزرگداشت هفته سواد آموزی در شهرستان انجام گرفته اند ؟ آنهارا برای مخاطبین و مردم عزیزمان بیان بفرمایید .
فرخی : از برنامه های انجام گرفته در هفته سواد آموزی می توان به موارد زیر اشار کرد :
۱ – دیدار با امام جمعه محترم شهرستان
۲ – مولودی خوانی به مناسبت سالروز تولد پیامبر بزرگ اسلام (ص) و بزرگداشت هفته سواد آموزی
۳ – زیارت مزار شهدای شهرستان سقز
۴ – مسابقه کتابت قرآن
۵ – تشویق عوامل موثر بر سواد آموزی مانند آموزشیاران و مدیران مدارس و …
۶ – سخنرانی توسط رئیس اداره سواد آموزی  قبل از خطبه های نماز جمعه شهرستان
اگر صحبت خاصی دارید بیان کنید ؟
فرخی : مسأله مهم سواد آموزی در دنیای امروز با تبلیغات و حمایت های شایانی انجام می گیرد . در ایران برای این منظور با وصف تبلیغات و فعالیت های فراوان ، هنوز با جایگاه واقعی خود که جزو شاخص های اصلی توسعه انسانی است ، فاصله دارد.
در دنیای امروز دیگر صحبت از تبعیض های جنسیتی نیست بلکه به سمت و سویی حرکت می کنیم که هر گونه اهمال در امر با سواد کردن افراد منجر به تبعیض های توسعه ی اجتماعی و انسانی خواهد شد و شخص نمی تواند همسو با پیشرفت های تکنولوژی ، از این امکانات بهره ببرد. همت جمعی در این رابطه می تواند راهگشا باشد و با توجه به اختصاص بودجه نا محدود در این رابطه انتظار می رود با کمک و همت همه افراد جامعه این معضل را رفع کنیم.
در آخر گفتگو چه پیامی برای همکاران خودتان در مجموعه اداره سواد آموزی و همچنین مسئولین سایر ادارات در رابطه با امر سوادآموزی دارید ؟
فرخی : ضمن تشکر از شما برای این مصاحبه ، از همه ادارات درخواست کمک داریم تا ما را در این راه همراهی نمایند . به خصوص از ادارات عضو شورای پشتیبانی سواد آموزی و در نهایت افراد جامعه و فعالان مدنی و اجتماعی درخواست می کنم در این راه قدم بردارند.
گزارشگر : از شما به خاطر فرصتی که در اختیارمان نهادید تشکر میکنیم و برای مجموعه همکاران اداره سواد آموزی آرزوی سلامتی و بهروزی داریم.

باتشکر :
محمد فاتح قاضی زاده
کارشناس روابط عمومی اداره آموزش و پرورش شهرستان سقز

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.