#من_هم_آزمایش_اچ_آی_وی_میدهم

به مناسبت هفته اطلاع رسانی HIV/AIDS :
عامل بیماری HIV/AIDS ویروس HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) میباشد که از سه راه اصلی وارد بدن میشود:
۱. تماس جنسی محافظت نشده با بیماران
۲. استفاده از وسایل تیز و برنده آغشته به خون آلوده بصورت مشترک(مانند سرنگ و سوزن مشترک یا تیغ در هنگام تاتو و خالکوبی، حجامت، آرایشگاه و …)
۳. از مادر آلوده به جنین (طی دوران بارداری، زایمان و شیردهی)
پس از ورود ویروس به بدن، ممکن است بطور متوسط تا ۱۵ سال و بیشتر شخص هیچ علایمی از بیماری را نداشته باشد(دوره نهفتگی یا عفونت پنهان)، به همین دلیل متاسفانه بیشتر مبتلایان از بیماری خود آگاه نیستند.
ویروس پس از ورود به بدن به سلولهای دفاعی بدن حمله کرده و آنها را به تسخیر خود درمیاورد، به اینصورت که سلولهای دفاعی تبدیل به کارخانه سازنده ویروس در بدن خواهند شد و خود به مرور زمان از بین میروند، در نهایت بدلیل ضعف شدید قدرت دفاعی بدن، مبتلایان به راحتی در مقابل عفونتهای فرصت طلب(مانند انواع عفونتهای میکروبی، ویروسی،قارچی و انگلی) آسیب پذیر شده و بدلیل همین عفونتها از پای درخواهند آمد.
در حال حاضر داروهای کنترلی جهت بیماران موجود میباشد، داروهای موجود جلو تکثیر ویروس را گرفته و از گسترش بیماری جلوگیری خواهد کرد که در صورت تشخیص به موقع بیماری و مصرف این داروها، به جرات میتوان گفت مبتلایان همانند سایر افراد جامعه عمری طبیعی خواهند داشت.
هم اکنون با وجود داروهای مناسب و در دسترس، بیماری HIV/AIDS را میتوان با بیماریهایی مثل فشارخون و دیابت مقایسه کرد که با اینکه داروی قطعی جهت درمان ندارند ولی براحتی و با همکاری بیماران قابل کنترل میباشد.
بیماری HIV/AIDS بیشتر از آنکه یک معضل بهداشتی باشد، معضلی است اجتماعی و رفتاری و ارتباط مستقیم با نوع رفتار افراد در جامعه دارد.

#من_هم_آزمایش_اچ_آی_وی_میدهم

در کشور ایران، جهت کلیه بیماران بصورت رایگان دارو و مراقبتهای بهداشتی و درمانی فراهم میباشد.
یکی از بزرگترین چالشهای موجود، انگ و تبعیضی است که نسبت به بیماری در جامعه وجود دارد که با توجه به راههای انتقال محدود بیماری، میتوان با آگاه سازی قشرهای مختلف جامعه در این زمینه، از بیماران حمایت و انگ و بدنامی بیماری را از بین برد.

#من_هم_آزمایش_اچ_آی_وی_میدهم

بیماری از راههای زیر منتقل نمیشود:
– صحبت کردن و تنفس
ـ در آغوش گرفتن و تماس روزمره با بیماران
ـ استخر شنا، حمام و توالت
نیش حشرات
بوسیدن معمولی
استفاده از ظروف مشترک
شعار امسال روز ایدز (اول دسامبر):
برای آگاهی از سلامتی خود من هم آزمایش HIV میدهم.
تنها راه تشخیص بیماری، آزمایش خون میباشد.
نکته: نحوه مبتلا شدن بیماران از طریق هیچ آزمایشی مشخص نخواهد شد و برای این امر بایستی فرد به پیشینه و سوابق رفتاری خود رجعت نماید.
پایگاه مشاوره بیماریهای رفتاری سقز بصورت کاملا محرمانه و رایگان آمادگی گرفتن آزمایش HIV/AIDS از همشهریان گرامی را دارد.
شماره تماس جهت مشاوره : ۳٦۲۳٥٤۲۰ـ۳٦۲۲۷۱۷۰

#من_هم_آزمایش_اچ_آی_وی_میدهم

محمد احمدی – کارشناس مسئول برنامە HIV/AIDS مرکز بهداشت سقز

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.