وقتی کمک کردن های ناشیانه به مصدومین حادثه باعث مرگشان میشود.

تأملی بر تصادف غروب پنجشنبه بوکان
نقدی از ساکاپرس : اگر دیده باشید تکنسین های امدادی قبل از خارج سازی مصدوم اقدام به معاینه و فیکس کردن اعضای آسیب دیده میکنند و با رعایت اصول خاص که کمترین آسیب و درد را برای مصدوم داشته باشد وی را خارج میکنند یا با بریدن درب خودرو و سقف رها سازی مصدوم با رعایت و احتیاط خاص و کاملی انجام میشود.
شرح حادثه :
دومین خودرو در صحنه حاضر شدم ، راننده پیکان که مردی حدودا ۵۰ ساله و به هوش بود ولی از ناحیه لگن و پا بشدت آسیب دیده واز درد می نالید.به سراغ راننده روآ رفتم ، راننده بیهوش و صورتش کاملا کبود و بی حرکت و مشکوک به ایست قلبی ،،،،،، درب سمت راننده براثر شدت حادثه باز نمیشد و ناچارا از درب عقب وارد خودرو شدم کمربند را باز و نبضش راگرفتم ، نبض بسیار ضعیفی داشت ، و دست چپش دچار شکستگی شدیدی شده بود ، چند نفر جهت خارج کردن مصدوم به ماشین هجوم آوردند ، درخواست کردم تا قبل از رسیدن عوامل امدادی مصدوم را جابجا نکنند ، متأسفانه در جواب گفتند نمیگذاریم در ماشین بمیرد و به زور و بدون رعایت حال مصدوم به زور پایش را خم و از ماشین بیرون کشیدند و تنها کاری که که از دست من برآمد نگه داشتن سر و گردن مصدوم بود. دور از ماشین مجروح را برروی زمین قرار دادند و همه برای دیدن راننده دورش حلقه زدند که متاسفانه جای هیچ اقدامی نبود .
نکته :
۱: اگر مصدوم داخل اتومبیل گیر کرده است از هر اقدام غیر کارشناسی و غیر حرفه ای بپرهیزیم هیچگاه سعی نکنیم مصدوم را به زور از داخل وسیله نقلیه خارج کنیم.
۲:اگر نیروهای امدادی از ما درخواست کمک کردند به انها کمک کنیم در غیراینصورت از دخالت در کار انها بپرهیزیم.
جالبتر از این اتفاقات حضور شخصی بر بالای سر مصدوم و به عنوان دکتر که پس از معاینه شکم راننده بدون هیچ اقدام و یا کمکی صحنه را ترک کرد .
اگر همین اهمال و دلسوزی های نابجا از طرف حاضرین در صحنه در خارج کردن غیر اصولی مجروح از ماشین نبود احتمالا راننده روآ هنوز زنده بود.
فیلم برداری با گوشی تعداد زیادی از حاضرین در صحنه از مجروحین که متاسفانه در تمامی تصادفات با این مورد مواجه هستیم تصویر بسیار زشتی را بوجود آورده بود و همه به فکر شکار بهترین صحنه از بهترین زاویه موجود بودند.
شرح واقعه و نحوه برخورد حاضرین در صحنه از زبان امین مینایی امدادگر عضو هلال احمر شهرستان سقز

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.