کرونا، فقر، گرانفروشی

 

از بدو ورود کرونا به کشور، استان و علی الخصوص شهر سقز عده ای از مردم در فقر و تنگدستی با این بیماری دسته و پنجه نرم میکنند، عده ای نیز در فقر فرهنگی و عده ای هم بیخیال مردم هستند.

کرونا به گونه ای بر دنیا تاثیر گذاشت که همه را به زانو درآورده است و برای کسی تبعیض قائل نیست.

در سقز با وجود فشارهای وارده مبنی بر ماندن در خانه، یکسری فشارهای روانی و اقتصادی نیز بر حامعه حاکم شده است که هم ماندن در خانه برایشان ضرر است و هم بیرون رفتنشان، تعداد زیادی از شهروندان می گویند که نان شب هم ندارند چطور در خانه بمانند و هیمن بهتر که بر اثر کرونا بمیریم، این یک نوع فقر اقتصادیست که به صورت جداگانه به آن میپردازیم.

قرنطینه شرایط خاص خود را میطلبد و زمانی که مردم به ماندن در خانه هایشان مجبور میشوند که از لحاظ معیشتی از سوی دولت تامین باشند اما چگونه: در ممالک دیگر که در رسانه ها شاهد آن هستیم دولت مایحتاج مردم را تامین کرده و برایشان ارسال میکند و همچنان حقوق ماهیانه آنان را از طریق حسابهای بانکی برایشان واریز میکند تا با خیال راحت با بحران موجود بجنگند و تا پایان ریشه کنی بحران با دولت همراه باشند.

اما وضعیت موجود در کشور ما فقط تاکید بر ماندن در خانه می باشد واین تنها کمکهای مردمی و کمپینها و تشکلهای مردمیست که تا حدودی به داد فقرا رسیده است، اما این کمکها تا چه زمانی ادامه دارد و دولت تاکی میخواهد که این وضعیت را با کمکهای مردمی پیش ببرد.

در شهر سقز که یکی از کانونهای انتشار کرونا ویروس در کشور محسوب میشود و تاکنون شهروندان زیادی به آن مبتلا هستند و تعداد چشمگیری هم جان خود را از دست داده اند.

این بحث برمیگردد به وضعیت معیشتی و قشر فقیر جامعه که بیشترین آسیب به آنها وارد می باشد ودر فقر و تنگ دستی با کرونا میجنگند.

🔹فقر فرهنگی/

تعدادی از همشهریان با وجود وضعیت مالی مناسبی که دارند از ماندن در خانه امتناع نموده و با حضور درمعابر تجمعها و دورهمی هایی درست کرده که هر روز به جان گرفتن دوباره و انتشار این بیماری کمک می کنند و از هرگونه فشار و پیشگری جمعی پیروی نمی کنند هیچ بلکه با پیشگیریها و مسائلی که فرهنگ سازی و مبارزه با بحران پیش آمده است مبارزه میکنند که میتوان از آن به فقر فرهنگی نام برد.

🔹گرانفروشی/

در این مقطع که جامعه از هر لحاظ زیر فشارهای روحی و اقتصادی کمرش خم شده است یکسری سودجو با سواستفاده از موقعیت آنگونه که دلخواهشان هست قیمتهای اجناس خود را بالا برده و فشارهارا بر مردم بیشتر کرده است، نظارتها از سوی ادارات مربوطه ضعیف شده و آنان را به حال خود رها کرده اند و این موضوع به دغدغه ای بزرگ برای اقشار مختلف جامعه تبدیل شده است.

به عنوان مثال قیمت پیاز در ۱۰ فروشگاه، متفاوت بوده و قیمتها سلیقه ای اعمال میشوند.

از مسئولانی که انتظار دارند مردم با بحران مقابله کنند و سرپای خود بایستند انتظار میرود که حداقل جلوی گرانفروشی را گرفته و با متخلفان برابر قانون برخورد کرده و دست سودجویان را کوتاه کنند.

🖌هیوامجیدی/روزنامه نگار

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.