آلکلو روستایی در محاصره آب اما بی بهره از حق خود

 

روستای آلکلو با حدو ۱٠٠ خانوار و ۵٠٠ نفر جمعیت دارد و در یک کلیومتری سد لگزی قرار دارد.

روستای آلکلو در ۹ کیلومتری جاده سقز دیواندره  قرار دارد و سالهاست که وعده آسفالت این جاده را به اهالی این روستا داده اند و همچنان در حد وعده و بر روی کاغذ باقیمانده است و این جاده یکی از مشکلات عمده روستای آلکلو است.

جاده این روستا از مرحله زیرسازی و ساخت ابنیه نیز گذشته است ولی تابحال هیچ اقدامی برای آسفالت آن (۴.۵ کیلومتر) صورت نگرفته است و زیرسازی آن نیز تخریب گشته است.

♦️روستای آلکلو در کنار سد لگزی قرار دارد و جالب اینحاست که در تامین آب آشامیدنی مشکل دارند و روزی شاید در حد ۱ ساعت باشد که جوابگوی نیاز مردم این روستا نیست، لوله کشی آب روستا از سال ۱۳۷٠ که توسط جهاد سازندگی انجام شده به همان شکل باقیمانده و هیچ اقدامی در راستای ارتقا، بهسازی و ترمیم آن نشده است.

روستائیان و کشاورزان روستای مذکور از حق آبه ای که باید به آنان تعلق بگیرد محرومند و حق استفاده از این نعمت را که در بیخ گوش آنان است را ندارند.

با وجود اینکه این روستا زمینهای حاصلخیزی دارد و کشاورزان میتوانند با استفاده از آبی که حق مسلم آنان است از بهره وری بیشتری برخوردار شوند زراعت خود را به صورت دیمی ادامه داده و پاسخگوی زحمات شبانه روزیشان نیست و این موضوع مصداق ضرب المثل آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم می باشد.

 

جالب اینجاست قبلا به افرادی که اهل این روستا نیستند و شاید ساکن شهر بوده اما در کنار سد زمینهایی به قطعات و متراژ کم تهیه کرده اند مجوز استفاده از آب سد داده شده است و این غیر از ظلم و تبعیض چیزی نمیتواند باشد.

 

در روستای آلکلو مانند بسیاری دیگر از روستاها آنتن دهی موبایل و شبکه اینترنت دارای مشکل، کندی سرعت و اختلال است و در عصر ارتباطات این نوع مشکلات پیش پا افتاده بر ضعف مسئولان مهر تایید میزند.

 

در روستای آلکلو ۳۶ دانش آموز هستند که در مقطع ابتدایی مشغول به تحصیلند و دانش آموزانی راهنمایی که حدودا ۹نفر هستند و فقط با یک خودرو و در شرایط نامساعد به روستاهای همجوار جهت ادامه تحصیل سفر میکنند.

 

🔴نکته قابل توجه دیگر این است که در نزدیکی این روستا معدن سیلیس وجود دارد و خودروهای سنگین حمل این محصول در تخریب جاده نقش بسزایی دارند و هیچ کمکی هم از سوی شرکت متولی که تبریزی هست به بهسازی حاده نشده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.