ده روش برای ناکام گذاشتن یک مجرم سایبری

 

ریس پلیس فتا شهرستان سقز

درصورتی که این توصیه ها را به کار ببندید، امنیت دستگاه خود را افزایش داده و برای مجرمین سایبری موانعی را ایجاد کرده اید که در بیشتر موارد از حملات آنها جلوگیری می‌کند چراکه افزایش پیچیدگی عملیات، تلاش آنها را به تاخیر خواهد انداخت و یا به طور کامل منصرف می‌شوند.
سروان صابری گنجی  بیان داشت : این روز ها تکنولوژی نحوه زندگی، روابط ما با دیگران و حتی نحوه محفاظت افراد در برابر خطرات را تغییر داده است ؛ از کاربران بی تجربه گرفته تا کاربران حرفه ای اقدامات زیادی برای محافظت از خود در برابر مجرمین اینترنتی انجام می‌دهدند.

این مقام مسئول در این گفتگو به برخی از روشهای دفع حملات اشاره کرد:
۱- سیستم عامل، اپلیکیشن و راه حل های امنیتی خود را بروزرسانی کنید          
از آنجایی که بروزرسانی نرم افزارها با رفع آسیب پذیری های پیشین به همراه است، بنابراین انجام این کار از اهمیت زیادی برخوردار است. بدین ترتیب اگر سیستم عامل یا نرم افزار شما دارای نقصی باشد، با انجام عملیات بروزرسانی رفع خواهد شد و حمله کنندگان نمی‌توانند از آسیب های شناخته شده قبلی برای سوء استفاده از سیستم شما استفاده کنند.
۲- راه حل های امنیتی را روی دستگاه خود نصب کنید             
کامپیوترها، گوشی‌های هوشمند ، تبلت ها و هر دستگاه دیگری که امکان نصب نرم افزار های امنیتی روی آن وجود دارد باید مورد محافظت قرار گیرد. اینکه از نرم افزارهای بدون مجوز و قفل شکسته استفاده نکنید بسیار حائز اهمیت است چراکه علاوه بر غیر قانونی بودن، احتمالا به خوبی از شما محافظت نخواهند کرد.
ابزارهایی همچون فایروال یا آنتی ویروس، از شما در برابر تهدیدات گوناگون همچون تروجان ها و انواع بدفزارها محافظت خواهد کرد و همچنین به جلوگیری از سرقت و انتشار اطلاعات شما نیز کمک خواهد کرد.
۳- از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.            
شما باید علاوه بر تهیه نسخه پشتیبان در بازه های زمانی منظم، از نگهداری آنها در مکانی امن همچون یک حافظه خارجی اطمینان حاصل کنید. به خاطر داشته باشید که این حافظه نباید دائما به سیستم شما متصل باشد، چراکه در صورت آلوده شدن دستگاه، فایل های پشتیبان نیز آلوده می‌شوند.
در صورت آلوده شدن سیستم و نگهداری فایل های پشتیبان در یک محل امن، می‌توانید پس از پاکسازی سیستم خود، فایلها خود را به راحتی بازیابی کنید.
۴- ایمیل ها و سایتهای فیشینگ را گزارش دهید        
یکی از متداول ترین روش های کلاهبرداری راه اندازی سایت های جعلی است. روش دیگری که مجرمین به کار می‌گیرند ارسال ایمیل هایی است که شما را یه یک پورتال جعلی هدایت می‌کند. برای جلوگیری از این کار، باید سایت های فیشینگ را به شرکت ارائه کننده آنتی ویروس خود گزارش کنید. در صورتی که سایت جعلی به امور مالی می‌پردازد، شما می‌توانید با تماس با سازمان مربوطه آنها را در جریان این موضوع قرار دهید. بدین ترتیب شما با هشدار به دیگران در مورد خطرات بازدید از سایت های جعلی، به محافظت از جامعه خود کمک کرده اید.

۵ گذرواژه های خود را تغییر دهید.
گذرواژه ها از طرق مختلف به خطر می‌افتند. از اتخاذ یک گذرواژه قوی اطمینان حاصل کنید و به طور منظم آن را تغییر دهید و از استفاده از یک گذرواژه یکسان برای چندین حساب کاربری خودداری نمایید.

۶- احراز هویت دومرحله ای را فعال کنید      
حتی با بکارگیری توصیه های گوناگون در محافظت از گذرواژه ها، باز هم امکان به خطر افتادن آنها وجود دارد. در عین حال احراز هویت دو مرحله ای که هم اکنون در بیشتر شبکه های اجتماعی و خدمات آنلاین در دسترس است، سطح امنیتی شما را به طور قابل ملاحظه ای افزایش خواهد داد.
درصورتی که مجرمین سایبری گذرواژه شما را بدست بیاورند، قادر به ایجاد خسارت خاصی نخواهند بود چراکه آنها باید کد امنیتی دیگری که توسط لایه های امنیتی بعدی ایجاد شده است را وارد کنند.
۷- حریم خصوصی شبکه های اجتماعی خود را بررسی کنید    
اغلب اوقات شاهد اشتراک گذاری اطلاعات محرمانه کاربران توسط خود آنها در شبکه های اجتماعی بوده ایم. در صورت عمومی بودن این پُست ها، مشکل تشدید می‌شود. پلتفرم هایی همچون فیس بوک به شما امکان ایجاد گروه و همچنین محدود کردن مخاطبین پست را میدهد. بهتر است به افرادی که نمیشناسید اجازه مشاهده پست هایی که اطلاعات خصوصی شما در آن قرار دارند را ندهید.
۸-وضعیت حساب بانکی خود را بررسی کنید               
شما نمیتوانید دائما حساب بانکی خود را مورد بررسی قرار دهید، اما با انجام این کار ممکن است متوجه یک تراکنش ناشناخته یا غیر منظم شوید. درصورتی که شما قربانی حملات بانکی یا بدافزارها شده باشید، بهترین کار برای مقاومت در برابر حملات احتمالی چک کردن مرتب حساب بانکی و کاهش خسارات احتمالی است.
۹-از عدم عضویت در سرویسهای پیامکی پولی اطمینان حاصل کنید     
با ایجاد کمپینی که بیش از ۱۰ میلیون نفر را قریانی خود کرد، حقه های اینترنتی به رشد روزافزون خود ادامه می‌دهدند. چنین مواردی غالبا کاربران بی دفاع را به عضویت شماره هایی که پیامک ارسال می‌کنند در می‌آورند و این پیامک ها برای افرادی که آنها را دریافت می‌کنند هزینه هایی را به همراه خواهد داشت.
برای جلوگیری از این رویداد، بسیاری از کشورها به کاربران این امکان را می‌دهدند که در سایت اپراتور تلفن همراه خود، وضعیت عضویت در چنین سامانه هایی را بررسی کنند.
۱۰-از اتفاقات پیرامون آگاه باشید  
بهترین راه برای قربانی نشدن، داشتن علم و آگاهی از حقه است. در عین حال شما با اشتراک گذاری دانش خود، به حفظ امنیت سایبری کمک خواهید کرد و با محافظت از دستگاه اشخاص دیگری که از شبکه یکسان با شما استفاده می‌کنند، قادر خواهید بود که از دارایی ها و اطلاعاتی که در کامپیوتر خود ذخیره کرده اید مراقبت کنید.
بدون شک درصورتی که این توصیه ها را به کار ببندید، امنیت دستگاه خود را افزایش داده و برای مجرمین سایبری موانعی را ایجاد کرده اید که در بیشتر موارد از حملات آنها جلوگیری می‌کند چراکه افزایش پیچیدگی عملیات، تلاش آنها را به تاخیر خواهد انداخت و یا به طور کامل منصرف می‌شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.