سایه رکود و ابهام بر ساخت هتل ورزش سقز

🔸نقش میزبانی مسابقات ورزشی در توسعه شهری

🔹در دنیای کنونی ورزش به معنای واقعی در پیشرفت و توسعه جوامع تاثیر مستقیم دارد. پیشرفت و توسعه ورزش از طرفی در ثبات اقتصادی و اجتماعی یک جامعه و از سویی دیگر بر جذب سرمایه گذار و توریسم اثر مستقیم دارد.

🔹در هنگام برگزاری مسابقات و با اعطای میزبانی به شهرها، بحث های مختلف محافل گوناگون، سرفصل روزنامه ها، سایت ها و برنامه های رادیویی و تلویزیونی به آن مسابقات و شهر مربوطه معطوف شده و شهر میزبان در دنیای رسانه ای مطرح میشود که این ارزش ورزش را بیش از پیش نمایان می کند.
🔹جلب هزاران نفر تماشاچی به استادیوم ها و استقبال آنان از تیمهای موردعلاقه از یک جنبه باعث شور و نشاط اجتماعی میشود و از جنبه ای دیگر نسل جوان را با گرایش به میادین ورزشی از بسیاری از آفت های اجتماعی دور می کند.

🔸نقش هتل و خوابگاه های ورزشی در جذب میزبانی مسابقات

🔹اماکن، خوابگا ها و هتل های ورزشی از دلایل عمده اختصاص میزبانی در مسابقات استانی، کشوری و بین المللی است
🔹وجود هتل های ورزشی مجهز، امکانات خوب و ظرفیت بالای پذیرش ورزشکار می تواند در اعطای هر گونه مسابقات ورزشی تاثیر مستقیم داشته باشد.بدون شک در مسابقات مهم ورزشی به خصوص در رده بزرگسالان اسکان و محل استراحت ورزشکاران هم برای ناظران و متخصصین ورزشی و هم برای ورزشکاران بسیار مهم و درخور توجه است.

🔸 پروژه ساخت اولین هتل ورزش استان

🔹سقز با توجه به تاریخ پر افتخار ورزشی در سطح استان و کشور و کسب مدال های بسیار زیاد توسط قهرمانان شایسته سقزی در مسابقات کشوری و بین المللی در کسب میزبانی مسابقات به مکانی آبرومند نیاز مبرم داشت.
🔹با توجه به این مهم، ساخت اولین هتل ورزش استان در تیر ماه سال ۹۴ در سقز شروع و با پیش بینی ۴ ساله آغاز به کار کرد. این پروژه با اعتباری به میزان ۷۰۰ میلیون تومان از محل ماده ۱۸۰ شروع شد و در سال ۹۵ در دو مرحله یک میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی به آن اختصاص داده شد، در سال ۹۶ نیز مبلغ دو و نیم ملیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده برای این پروژه در نظر گرفته شد و قرار شد در اواخر سال ۹۷ و یا ابتدای ۹۸ به بهره برداری برسد.
🔹نقشه هتل ورزش سقز در حد هتل سه ستاره بود و شامل ۴ طبقه خوابگاه دویست نفره، یک طبقه سالن غذاخوری، مهمانسرا و سالن آمفی تئاتر میشد.

🔸سایه رکود بر ساخت هتل ورزش

🔹ساخت این پروژه پس از تشریفات اداری به شرکت سنندجی ستبر سازه آروین سپرده شد.شرکتی که با توجه به نفوذ زیاد در اداره کل توانست با دریافت سریع اعتبارات به صورت نقدی کار را شروع کند.به طوری که تا پایان ساخت ستون و سقف طبقات که در حدود ۵۰ درصد است هیچ گونه بدهی به شرکت باقی نمانده است.

🔹به گفته پیمانکار تاخیر زیاد در ساخت دیوارهای ساختمان مذکور به دلیل نبود تعدادی از موارد درخواست شده از طرف اداره کل درپروژه است.علی الخصوص درخواست ایجاد والپوست یا همان ایجاد نبشی در بین دیوارها جهت استحکام بیشتر در مواقع زلزله است. پیمانکار مربوطه اعلام داشته که با توجه به عدم افزایش مبلغ قرارداد در خصوص درخواست مذکور که در حدود ۲۰ میلیارد ریال هزینه خواهد داشت، به هیج عنوان حاضر به اجرای این مهم نیست و کار را عملا تعطیل کرده است.

🔸وعده های بدون پشتوانه مسئولان

🔹جولایی و خاکی روسای ادارات ورزش و جوانان استان و سقز بارها از اتمام این پروژه در موعد مقرر خبر دادند و تاکید کردند که اولویت اصلی در سقز تکمیل این هتل در سال ۹۷ یا ۹۸ است.

🔹بیگلری نماینده مردم سقز و بانه نیز این پروژه را از کارهای قول داده شده خود عنوان کرده و با جذب اعتبارات لازم خود را مقید به اتمام این پروژه کرده است، در حالی که با توجه به وضع موجود قطعا تا سال ۱۴۰۰ نیز به بهره برداری نمیرسد!
🔹وزیر ورزش نیز در دیدار چند ماه قبل با بیگلری، جولایی و خاکی در محل وزارت ورزش و جوانان قول هایی مساعد جهت تسریع در اتمام و از همه مهمتر تجهیز کامل ملزومات مورد نیاز این هتل پس از اتمام ساخت این پروژه شد ، ولی با توجه به موافقت و درخواست اقای بیگلری برای استیضاح وزیر ورزش و جوانان در مجلس شورای اسلامی، قطعا این وعده ی وزیر نیز عملی نخواهد شد!

🔺ضرورت در تسریع ساخت این هتل

🔹با توجه به امکانات و اعتبارات مصوب شده و عدم بدهی به پیمانکار مربوطه که در نوع خود بی سابقه است، و همچنین وجود قهرمانان،مدال آوران و حضور تیم های مطرح سقزی در مسابقات کشوری و نیاز سقز به این مجموعه مهم جهت اعطای میزبانی هاو برگزاری مسابقات، می طلبد و انتظار میرود مسئولان شهری،استانی و کشوری اقدامات جدی جهت رفع مشکلات موجود را به کار بندد چون این مطالبه مردم و جامعه ورزشی سقز است.

 

“سقز اسپورت”
کانال تخصصی ورزشی سقز
هیمن نوجوان

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.