سرمایه‌گذار خارجی در دل کوه سیگار تولید می کند

مصاحبه نشریه کوشا با عبدالسلام ییلدز سرمایه گذار خارجی کارخانه سیگارت سقزIMG_8478 IMG_8505 IMG_8516 Untitled-1

چرا یک کوه را برای ساخت کارخانه  در شهرک صنعتی انتخاب کردید؟
بخاطر اینکه به سقز بیاییم آقای بیگلری نماینده سقز و بانه به ما کمک کردند و بستر را برایمان مهیا کرده و ما را با آقای نعمت زاده وزیر صنعت ، معدن و تجارت آشنا کردند ولی چون خودش در سقز بود ما هم با وجود موقعیت موجود در سایر شهرستانهای استان کردستان و حتی قزوین و کرج تصمیم گرفتیم که این مهم را در سقز به انجام برسانیم.
برای انجام این سرمایه گذاری آیا کارهایتان به راحتی صورت گرفت ؟
در این مسیر آقای بیگلری کمکهای شایانی به من کردند و من الان خودمو از مردم سقز میدونم و زمینه آشنا شدن با آقای دره وزمی مدیرکل اداره صنعت معدن و تجارت استان کردستان فراهم شد. و تا روزکلنگ زنی ما کسی را نمی شناختیم البته فرماندار و خانم نوروزی رییس صنعت ، مدن و تجارت سقز نیز در جریان کار ما قرار داشتند در ضمن فقط خواهان همکاری ادارات مربوطه هستیم و در راستای پیشرفت پروژه قدم بر میداریم.
آیا از طرف مسئولین سقز همکاریهای لازم با شما صورت گرفته است؟
شکر خدا تابحال مشکل خاصی برایمان پیش نیامده فقط به همان اندازه که پیشرفت پروژه برایمان مهم است انشعاب برق و راه اندازی آن  برایمان به همان اندازه با اهمیت است ..
تنها مشکلی که هست اینه که الان باید شش ماه از شروع به کار نیروهای سقزی ، بانه ای ، بوکانی و یا هر شهروند دیگه ای از ایرانی می گذشت و کارخانه شروع به فعالیت میکرد ولی بزرگترین سدی که بر  سر راهمان قرار گرفت اختصاص این کوه بود که برای احداث کارخانه به ما دادند.
آیا در انتخاب مکان و زمین احداث کارخانه نقشی نداشتید؟
نه ما هیچ نقشی نداشتیم وتنها زمینی که به  شرکت جان هولدینگ  دادند این کوه بود در حالی که به ما گفته بودند زمینهایی در شهر صاحب که از توابع شهر سقز می باشد وجود دارد اما بدلیل اینکه  با منابع طبیعی مشکل دارند ما نیر دوتا انتخاب داشتیم برای احداث کارخانه یکی قزوین و دیگری سقز که ما سقز را با تمام مشکلات و مشقاتش انتخاب کردیم .
توتون مورد نیاز را از کجا تهیه می کنید؟
توتون ایران کیفیت خوبی دارد اما ۴ برابر قیمت توتونی هست که ما در ترکیه استفاده میکنیم به همین خاطر توتون را وارد کرده تا با آن هفت برند سیگار را تولید و به بازار عرضه نماییم.
مساحت زمین زمین  ۱۸۰۰۰ متر مکعب مساحت این زمین می باشد که به میزان ۱۸۰۰۰۰ هزار متر مکعب خاکبرداری داشتیم و در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در ساخت سوله را صورت گرفته است. دیوار چینی محوطه نیز به اتمام رسیده و ۹۹ درصد خاکبرداری به پایان رسیده است .
ییلدز ادامه داد : اگر این کوه را به ما نمی دادند الان از شروع به کار کارخانه هم می گذشت . ما به اندازه ۲۵۰۰۰۰ متر مکعب کار کردیم و دیواری به عرض ۲٫۵ متر درست کردیم که در واقع باید بگویم دیواری مانند دیوار چین را ساخته ایم .
خاطره ای از شروی گفت : روزی که استاندار کردستان با هیئت همراهشان به سقز آمدند ما عنوان کردیم که بابت زمینهای مشخص شده هیچ پولی پرداخت نمی کنیم و اگر موافقت کنید همین فردا استارت ساخت کارخانه لوازم خانگی و اگر موقعیت مناسبی باشد کارخانه تولید نوشابه انرژی زا را آغاز خواهیم کرد.
ما در حال حاضر در کرج دفتر مرکزی لوازم خانگی با برند آووکس داریم  و در حال فعالیت هستیم واین مساله را نه به عنوان تهدید بلکه گوشزد میکنم که اگر همکاریهای لازم انجام نگیرد این کار را در کرج یا تبریز به انجام خواهیم رساند زیرا بسترهای لازم برایمان مهیاست اما ما دوست داریم که این سرمایه گذاری در منطقه کردستان صورت گیرد در ضمن در شهرستان ساوه نیز پیشنهادهای برای این کار داریم که ۸۴۰۰ متر زمین باسوله آماده در اختیارمان می گذارند و گفته اند که شما فقط بیایید و شروع به کار کنید ولی ما خواهان کار در کردستانیم و خود را یک شهروند کردستانی میدانیم.
روز اولی که با شریکم کاک مراد روی کوه رفتیم به همدیگر میخندیدیم و میگفتیم این چه کاریه که قبول کردیم و در واقع ما شبیه فرهاد کوه کن شدیم واگر اینجا شیرین را پیدا نکنیم در شهر صاحب به شیرین می رسیم.
عبدالسلام ییلدز در پایان گفت : تا یک ماه آینده احداث کارخانه سیگارت سقز به اتمام خواهد رسید و ماشین الات این کارخانه را در شش خط از ایتالیا وارد خواهیم کرد .
۵۰ میلیون یورو سرمایه گذاری کردیم و انشالا ۵۰۰ نفر اشتغال زایی خواهیم کرد و تولید سالانه این کارخانه ۵۰۰۰۰۰۰۰۰۰ میلیارد نخ سیگار می باشد.
خبرنگار:هیوا مجیدی

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.