شهر سیمانی

پیرامون بحث ها و حاشیه هایی که این روزها در فضای رقابتی انتخابات مطرح است لازم می دانم توضیحاتی را خدمت عموم مردم شریف شهرستان سقز ارائه نمایم.

شهر سیمانی
پیرامون بحث ها و حاشیه هایی که این روزها در فضای رقابتی انتخابات مطرح است لازم می دانم توضیحاتی را خدمت عموم مردم شریف شهرستان سقز ارائه نمایم.
همانگونه که همه ما آگاهیم عرصه رقابت های انتخاباتی هیچگاه خالی از حواشی نبوده و نخواهد بود.
دلایل مختلفی نیز برای این قضیه وجود دارد ،متاسفانه برخی از عزیزان و همراهان گرامی آنان نیز با ارزیابی های نادرست از توانایی های خود و رقبایشان بر این حواشی خواهند افزود.
بحث مهمی که این روزها در فضاهای انتخاباتی شاهد آن هستیم حضور افرادی در جایگاه های مختلف اجتماعی در انتخابات است، افرادی که با کمترین آشنایی در باب مسائل اداره شهری و با استفاده از عقبه اجتماعی خود سعی در اشغال کرسی های شوراهای اسلامی شهر و روستا خواهند داشت.
هرچندبیشتر این گفتمان شامل افرادیست که خود هیچ کدام از معیارهای لازم را نداشته و با تمرکز بر نقاط قوت رقبا سعی در منحرف نمودن اذهان عمومی دارند و بسیاری از مردم شریف و فرهیخته شهرمان نیز بر این موضوع آگاه اند، لازم می دانم نکاتی را به عنوان یادآوری عرض کنم:
سوال اساسی مطرح شده این موضوع خواهد بود که اصولا وظایف شورا را چگونه می بینیم؟
آیا صرفا شهر را مانند فضایی فیزیکال و بی روح باید دید که تمام و کمال آن ساختمان های قد برافراشته و خیابان ها و المانهای شهریست و هر روز باید آن را زیباتر کرد؟
آیا درون این ساختمان ها و در معابر خیابان های ما انسان ها در حال تکاپو و زندگی نیستند؟
آیا بعد معنوی و درونی انسانی را با دید صرفا مادی و فیزیکی از یاد نبرده ایم؟
با اینکه نظارت بر برنامه های شهرداری از اصلی ترین وظایف شوراها هستند متاسفانه بسیاری نهاد شهرداری را مانند ماشین و رباتی می بینند که بدون احساس صرفا فعالیت های فیزیکی شهری را انجام می دهد.
در واقع یکی از ابعاد مهم خدمات شهری پرداختن به مسائل فرهنگی است، مسائلی که اگر درجه بالاتری از اهمیت را نسبت به مسائل فیزیکی شهرسازی نداشته باشند کمتر از آن نیستند.
اگر از کنار سالن ورزشی عبور می کنیم و سر و صدای جوان های پرشوری را می شنویم که با عشق و انرژی در حال تمرین هستند و اگر گذرمان به سالن آمفی تئاتری افتاد که در حال اجرای برنامه ایی هنری بودند نباید خوشحال شد زیرا دو،سه یا چهار سال دیگر آنها دیگر نخواهید دید و شنید. بسیاری از انرژی ها و انگیزه ها به دلیل عدم برنامه ریزی صحیح فرهنگی هدر رفته و حذف و گوشه نشین خواهند شد و دوباره نسلی جوان و پرشور آمده و چند سال بعد آنها نیز به سرنوشت نسل قبل خود دچار شده،و این تسلسل باطل سالهاست مهمان نا خوانده شهر زیبایمان است.
آیا می دانیم برگزاری رقابتی ورزشی حرفه ایی و در حد استانداردهای اول کشوری، برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری معتبر و با رویکردی نو ،چه میزان از شور و نشاط اجتماعی را در بر خواهد داشت؟ آیا این مهم در تخصص افرادیست که ابتدایی ترین الفبای دستیابی به این اهداف را در کارنامه خود ندارند؟
در باب مسائل فرهنگی اختصارا به دو موضوع ساده اشاره گردید که باز نمودن آن از حوصله این گفتار خارج است.
آیا؟
آیا
و آیا باید کسانی را که بهترین سالهای زندگی خود را عاشقانه و بدون کوچکترین چشم داشتی در راه خدمت به مردم شهرشان فدا کردند و بدور از بزرگنمایی هرجا در گوشه ایی، قدمی خیر برداشته شد همراه و پشتیبان مردم بودند در نظر داشت یا افرادی که حضورشان در هر محفلی به حضور دوربین عکاسی و فلاشهای پی در پی آن وابسته است؟
آیا افرادی با سابقه اجرایی و تحصیلات مرتبط و فعالیت های چندین ساله فرهنگی که حتی خارج از مرزهای شهری و استانی شناخته شده و در خلاقیت و نوآوری پیشگام بوده اند به رشد همه جانبه شهرمان کمک نخواهند کرد؟
قضاوت با شما….
با توکل بر خداوند متعال و همراهی و پشتیبانی شما همراهان گرامی امید ما حضور افرادی شایسته و توانا بر کرسی های این دوره شورای اسلامی شهرستان سقز است
افرادی دلسوز و آزمون شده که با انگیزه و انرژی و خلاقیت بر جاذبه های فیزیکی و فرهنگی شهرمان بافزایند نه کسانی که تمام تلاش،توان و منابع موجود را صرف انتقام گیری های ساسی و جبهه گیری هایی می کنند که جز فرسوده کردن نظام شهری ما دستاوردی دیگر را به دنبال نخواهد داشت.
((( فراموش نکنیم تن های سالم و اندیشه های زیبا،شهری زیبا را خواهند ساخت.)))
با احترام متقابل:

افشین مریوانی
کارشناس ارشد مدیریت دولتی
مدیر داخلی سابق مرکز تجاری و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کردستان عراق و…

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.