فرماندار سقز خواستار تحقیق پیرامون آسیب های اجتماعی با همکاری پژوهشگران شد

معاون استاندار کردستان و فرماندار ویژه شهرستان سقز  با بیان اینکه انجام تحقیقات پیرامون آسیب های اجتماعی اقدامی ارزشمند است تصریح کرد:برای این امر زمینه های لازم با همکاری پژوهشگران این حوزه و ادارات برداشته می شود.
به گزارش ساکاپرس علی اکبر ورمقانی در نشست هم اندیشی راهکارهای کاهش آسیب های اجتماعی با جمعی از جامعه شناسان و روانشناسان سقز در دفتر کار خود افزود: نشست با اداره های دارای اعتبارات فرهنگی و دارای مخاطب گسترده برای هم اندیشی پیرامون کاهش آسیب و برنامه ریزی جهت تحقیق در دستور کار قرار می گیرد.
ورمقانی با بیان اینکه بحث خودکشی به عنوان یک آسیب اجتماعی، بسیار پیچیده و موضوعی است که عوامل متعدد باعث وقوع آن خواهد شد از جامعه شناسان و روانشناسان خواست تا نسبت به انجام تحقیقات پیرامون علت این حادثه در سقز و تدوین راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اقدام کنند.
وی اعتیاد، بیکاری، مسایل عاطفی، بی توجهی خانواده ها و ناکامی در تحصیل را از عوامل ظاهری بحث پدیدهایی چون خودکشی، طلاق و اعتیاد برشمرد.
ورمقانی با عنوان اینکه ترویج نشاط و شادابی در جامعه از رویکردهای اصلی دولت تدبیر و امید بوده است ، موافقت با اجرای برنامه های شاد و مفرح در شهرستان سقز را در این راستا یادآورشد و عنوان کرد:اجرای این برنامه های نقش مهمی در تخلیه هیجانات جوانان و کاهش آسیب های اجتماعی دارد.
وی با اشاره به برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی با محوریت خودکشی، برپایی نشست در دانشگاه علمی کاربردی و برگزاری سمینار آسیب شناسی خودکشی در دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری را نشانه حساس بودن مردم و مسئولان نسبت به این پدیده برشمرد.
او تصریح کرد:استفاده از برنامه های پرمخاطب سیمای کردستان از جمله “ریگا” و “چریکه ی شه و”و مطرح کردن موارد مرتبط با کاهش آسیب های اجتماعی بسیار تاثیر گذار است.
فرماندار ویژه سقز عنوان کرد:در نشست های آینده جلسه هایی به صورت جداگانه با  اداره های مختلف از جمله اتاق اصناف، ورزش و جوانان، شورا و شهرداری، آموزش و پرورش ، دادگستری، نیروی انتظامی، بهزیستی ، کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) و دانشگاه ها جهت حمایت از تحقیق های اجتماعی و اجرای برنامه برای مخاطبان در راستای کاهش از جمله آسیب های اجتماعی طلاق، خودکشی و اعتیاد برگزار می شود.
یکی از جامعه شناسان سقز نیز با بیان اینکه بحث خودکشی مساله ای پیچیده است عنوان کرد: یکی از دلایل اقدام به خودکشی ،  فشارهای روانی و روحی در جامعه بر اثر دیدن تعارض و ناکامی افراد است که برای ارائه راهکار باید نسبت به مساله شناخت دقیق داشت که این بحث فقط از طریق انجام تحقیق امکانپذیراست.
جمشید مظفری با اشاره به اینکه خودکشی یک ناهنجاری اجتماعی است عنوان کرد:بیکاری عامل مهمی برای وقوع این پدیده در سقز است.
وی عنوان کرد:ساختارهای اجتماعی جامعه  از جمله ارزش ها و باورها و نهادهای اجتماعی نقش بسیار مهم و هم پای نقش فرد و عاملیت فردی در تبیین رخداد ها و  پدیده های اجتماعی دارند  که به دلیل  گسترش روز افزون فرد گرایی خودخواهانه و عدم کارایی نهادهای اجتماعی و فرهنگی در گسترش و مسله درست کردن پدیده اجتماعی خودکشی تاثیر چشمگیری دارند.
او تعداد شهروندان این شهرستان  که در سال جاری بر اثر تصادف فوت شده اند را بسیار بیشتر از آمار خودکشی اعلام و  تصریح کرد:مردم تصادف را امری عادی تلقی می کنند ولی نسبت به خودکشی حساس هستندو این یک نقطه قوت و فرصتی برای همراهی آنان جهت فرهنگ سازی برای پپیشگری از خودکشی است.
وی بر تشکیل ” مرکز مطالعات اجتماعی ” جهت بررسی منظم و آسیب شناسی آسیب های اجتماعی از جمله خودکشی تاکید کرد.
مظفری  با عنوان اینکه اقدام به خودکشی نیز پدیده شومی است تاکید کرد:آگاهی بخشی شرط اول برای گروه هایی است که در معرض آسیب قرار دارند.
او با اذعان به اینکه ساختار اجتماعی در جامعه شناسی در خصوص پدیده شناسی مسایل بسیار با اهمیت است اظهار کرد:بحث مواد مخدر، طلاق،خودکشی و خشونت از مهمترین آسیب های جامعه هستند که به دلیل تغیر ارزش ها معمولا رخ می دهند.
کارشناس ارشد جامعه شناسی گرایش جمعیت شناسی هم با بیان اینکه وقوع پدیده ها بر اساس ساختار جوامع است عنوان کرد: برخی از استان های کم برخوردار از جمله ایلام، کرمانشاه، کردستان و خوزستان بیشتر در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند.
لیلا عنایت زاده ،دلیل وجود پدیده خودکشی را فقدان نظارت اجتماعی، نبود همبستگی اجتماعی و نبود نهادهای مردمی و شبکه های اجتماعی قدرتمند و دارای نفوذ برشمرد.

او با اشاره به انجام فعالیت در انجمن مردمی”ژیوار” سقز اعلام کرد:از ده مورد اقدام به خودکشی با کار کارشناسی و گفتگو ومذاکره با افراد جلوگیری شده است. که باید نهادهایی چون بهزیستی با اقدام هایی از جمله مداخله در امر خودکشی فعال تر ظاهر شوند.
وی بر حمایت مالی و قانونی از نهادهای مردم نهاد و افزایش میزان دخالت آنها در عرصه جامعه تصریح کرد.
کارشناش ارشد جامعه شناسی هم باتشکر از برگزاری این نشست توسط فرماندار سقز و دعوت از افراد جامعه شناس و روانشناس عنوان کرد:”دورکیم” از محققان  غربی حوزه خودکشی بعد از ۱۱ سال تحقیق در چندین کشور نتایج تحقیق را منتشر کرد و به این نتیجه رسید که از دلایل خودکشی ، بحث همبستگی اجتماعی است .
خالد شیخی بر ضرورت آموزش فلسفه برای کودکان، ضرورت آموزش محققان برای انجام تحقیقات اجتماعی خاص از جمله در حوزه خودکشی، بررسی و شناسایی مشکل برای شناخت دقیق مساله، تاکید کرد.
وی با بیان اینکه یک خانواده در ۲۴ ساعت شبانه روز ۱۷ دقیقه با هم صحبت می کنند یادآور شد:کمبود محبت و عاطفه در خانواده ها ، آسیب های جدی به دنبال دارد.
کارشناس ارشد روانشناسی هم با اشاره به نمونه ای از فعالیت های انجام شده در سطح شهرستان خواستار همکاری و تعامل بیشتر مسئولان ادارات وبه ویژه بانک ها پیرامون آموزش دوره های توانمندسازی شد.
ابراهیم حسینی بر انجام مطالعه های بنیادی برای شناخت دلایل پنهان وقوع جرم در جامعه، حمایت از سازمان های مردم نهاد، افزایش آگاهی عمومی و توجه اجتماع به نشانه های خودکشی در افراد تاکید کرد.
او اظهار کرد معمولا یک هفته قبل از اینکه فرد به خودکشی دست زند نشانه های آن آشکار می شود که باید همه افراد با این نشانه ها آشنا وبا بی توجهی از کنار آ ن رد نشوند.
وی بر ضرورت راه اندازی خط تلفن خودکشی با حضور کارشناسان خبره و آگاه به مسایل روانشناسی، اهمیت و توجه به کارکرد روانشناسی مدارس، تربیت نیروی انسانی برای انجام تحقیق  تاکید کرد. / روابط عمومی فرمانداری

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.