محضر ریاست جمهوری محترم کشور ترکیه جناب آقای رجب طیب اردوغان

به نام خداوند بخشنده و مهربان
محضر ریاست جمهوری محترم کشور ترکیه جناب آقای رجب طیب اردوغان
سلام علیکم؛
قبل از هر چیز ذکر این نکته ضروری است که نویسندگان این نامه هدفی جز خیرخواهی و تلاش برای بهبود اوضاع اجتماعی و سیاسی منطقه ندارند و صادقانه و با احساس مسئولیت نسبت به سرنوشت و آینده خاورمیانه، خواهان گسترش آشتی و همزیستی مسالمت‌آمیز میان اقوام و گروههای مختلف هستند.
🔸امضاءکنندگان نامه از این جهت این نامه را خطاب به جنابعالی نوشتند که بر این باور هستند، با توجه به سابقه مبارزاتی‌تان که توأم با رنج زندان و محرومیت‌های اجتماعی بوده است، امکان گفت‌وگو و حل مسئله از طریق شما بیشتر و بهتر ممکن و میسر است.
جنابعالی استحضار دارید کوردها در تاریخ اسلام، با همکاری با ملت‌های دیگر، نقش برجسته‌ای در دفاع از کیان اسلامی و گسترش ارزش‌های آن ایفا کرده‌اند. سلطان صلاح‌الدین ایوبی یکی از نمونه‌های شاخصی است که جانانه و مخلصانه در راه گسترش اسلام مجاهدت داشته و موفقیت‌های بی‌نظیری را نیز به‌دست آورده است. علاوه بر این، در قرون گذشته و از دوران مادها تا کنون، سند و سابقه‌ای وجود ندارد که کوردها به سرزمین یا جان و مال همسایگان خود تعرض نموده باشند و همواره برای برقراری صلح و زندگی مبتنی بر احترام متقابل با همسایگان تلاش کرده‌اند.
🔸بدیهی است تا قبل از فروپاشی امپراتوری عثمانی، هویت دینی مردم مانع از آن می‌شد هویت‌های دیگر فعال شوند و سخن از استقلال و جدایی سر دهند؛ اما پس از این حادثه و تشکیل کشورهای کوچک و بزرگ که بیشتر رنگ نژادی ومنطقه‌ای داشت، حتی با وجود پیمان‌های لوزان و سور، ملت کورد مورد بی‌مهری، جفا و جور حکام ستمکار و وابسته به استعمارگران غرب و شرق قرار گرفت ودراین کشاکش‌ها و جنگ‌های خانمان‌سوزی که درگرفت، وضعیت ناگوار وطاقت‎‌فرسای کوردها بدتر از قبل و به عنوان یتیمان امت اسلام دچار محرومیت‌های مادی و معنوی فراوان شدند.
🔸جنابعالی نیک می‌دانید کوردها در منطقه در شرایط و وضعیت مناسبی به‌سر نمی‌برند و از حقوق دینی و انسانی خود بی‌بهره هستند. این رفتارها و برخوردها با ملتی که از تمدن و فرهنگ درخشان برخوردار ومشاهیر و ناموران بزرگی را تقدیم جامعه بشری نموده است، .برخلاف آموزه‌های دینی و موازین حقوق بشری است. همچنین، به طور قطع با مطالعه‌ آیات و احادیثی که بر برابری همه‌ ملت‌ها در خلقت و یکسانی آن‌ها در تمتع و بهره‌مندی از مواهب و نعمت‌های مختلف تأکید دارد بر منفور بودن و زشتی ستم و بی‌عدالتی که مشخصه اصلی نظام‌های استبدادی وطاغوتی است و تأکید واقعی و جدی اسلام وفطرت بر دفاع از حقوق ومبارزه با ظلم وتبعیض آگاهی دارید و بر این اساس قطعاً وجود نژادها، اقوام و زبان‌های مختلف را به عنوان آیه و نشانه الهی پذیرفته و مخالفت با آن‌ها را نمی‌پذیرید.
🔸با وجود شفافیت آموزه‌های دینی، تلاش لائیک‌ها و نژاد پرست‌ها را در محو نشانه‌های اسلامی وفرهنگی کوردها و ترک ها را نیز به خوبی به یاد دارید و می‌دانید که بیشتر از هفتاد سال کوشیدند این نشانه‌ها را از فرهنگ جامعه بزدایند، اما در نهایت موفق نشدند. از این رو، پیروزی حزب و همفکران جنابعالی پس از سال‌ها مبارزه، موجب سرور و شادی همه‌ ملت‌های منطقه به‌ویژه کوردها شد. اگر چه در دولت شما در راستای احقاق حقوق کوردها تلاش‌هایی صورت گرفته و در برخی از موارد اقداماتی جدی نیز به عمل آمده که جای تقدیراست، اما تا وضعیت مطلوب هنوز فاصله بسیار است.
🔸اکنون آنچه وجدان هر آزاده‌ای را می‌آزارد، توسل به ابزارهای خشن برای حل موضوع ومسأله کورد است. با وجود تأکید فراوان دین و آموزەهای سیاسی معاصر برگفتگو و روش‌های دموکراتیک، خشونت بر علیه کوردها هنوز وجود دارد، هرچند باطل بودن و بی‌نتیجه بودن این راه‌کارها درطول تاریخ ثابت شده است بدین گونه که اگر سرکوب و خشونت در مورد شما و همفکران‌تان به نتیجه رسید در مورد کوردها نیز به نتیجه می‌رسد.
🔸اینجانبان، با توجه به آنچه که آمد وحساسیت اوضاع بحرانی خاورمیانه که هزینه‌های غیر قابل جبران بسیاری را بر مردم بی‌گناه تحمیل کرده است، پیشنهاد پایان مخاصمه در بین دولت ترکیه و کوردها و توقف جنگ برادرکشی را که سال‌هاست موجب خسارت‌ها و تلفات بی‌شماری شده، داده و در ضمن اعلام می‌دارد که این مصالحه و صلح وآشتی بدون برداشتن قدم‌های مثبت از سوی جنابعالی ممکن نیست. تردیدی نیست در این مسیر قدم آغازین، آزادی عبدالله اوجالان است که سال‌هاست در زندان، تبعید و محروم از آزادی وفعالیت سیاسی و اجتماعی به‌سر می‌برد.
🔸بنابراین از حضرتعالی درخواست می‌شود در راستای تقویت روابط برادری بین دو ملت ترک و کورد و مراعات حقوق بشر وآموزه‌های اسلامی، نسبت به آزادی عبدالله اوجالان و دیگر زندانیان سیاسی، تلاش‌های خود را بیشتر نموده و با این اقدام انسان‌دوستانه وعادلانه نام نیکی را در صفحه زمامداران صالح نمائید.

والسلام علیکم و رحمه اللە و برکاتە

۱-عبدالله رمضان زاده ۲-خالد توکلی
۳-سید هاشم هدایتی ۴-جلال جلالی زاده
۵-صلاح الدین خدیو ۶-عبدالعزیز مولودی
۷-بهرام ولدبیگی ۸-سید اسعد شیخ الاسلامی
۹-علی شمس برهان ۱۰-کاک حسن امینی
۱۱-رحیم فرهمند ۱۲-لطیف صفری
۱۳-قطب الدین صادقی ۱۴-داریوش قنبری
۱۵-سوسن سوسنی۱۶-سیدمجتبی موسوی اجاق
۱۷–ملا احمد بهرامی ۱۸-علی رضاخانی
۱۹–غلام حسین کریمی دوستان ۲۰-ابراهیم مردوخی ۲۱-محسن نیکخواه ۲۲-فرهاد امین پور ۲۳-حاصل داسه ۲۴-معروف صمدی
۲۵-سید مسعود حسینی ۲۶-رمضان وحیدی
۲۷-کلیم الله توحدی ۲۸-سیمین چایچی
۲۹-محمد کریم اسدبیگی ۳۰-فرخ لقا معتمد وزیری ۳۱-همایون جنتی ۳۲-عثمان عزیزی
۳۳-امیر سجادی ۳۴-لقمان ستوده
۳۵-حسین عبدی

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.