مرحوم حاج ملّا سیف الدّین خان غفّاری یورقل یکی از بزرگترین علمای منطقه است

 

photo_2016-09-03_16-59-52  photo_2016-09-03_16-50-19

 

مرحوم حاج ملّا سیف الدّین خان غفّاری یورقل یکی از بزرگترین علمای منطقه است. وی در بین علما، حکم مرجع را داشته و در بسیاری از موارد، فتوای ایشان ختم فتاوا بوده است. این عالم برجسته که در سال ۱۲۶۰هـ. ش متولّد و در سال ۱۳۴۵ بدرود حیات گفته اند، عمده ی عمر شریف خود را علاوه بر امامت و ارشاد وعظ و تدریس، به تحقیق و تالیف و تشحیح کتب و مناظره و مکاتبه در امور شرعی و دینی و کلامی مشغول بوده اند.
نکته ی دیگری که در مورد حاج سیف الدین خان باید گفت، اینکه وی علاوه بر جنبه علمی، از لحاظ اخلاقی و تزکیه ی نفس و تقوی نیز دارای مقام والایی بوده، در این زمینه اسوه و الگو به شمار می رفته اند.
با این حال، تاکنون که ۵۰ سال از رحلت ایشان می گذرد – اثری مکتوب از این عالم برجسته، چاپ و منتشر نشده است. همچنین در تذکره ها و زندگینامه های علما و فضلا و زهّاد، یا مطلبی در خصوص وی مسطور نیست و یا بسیار مختصر است و موجب شناخت نمیگردد.
امّا در این ایّام، خوشبختانه شاهد رونمایی از اوّلین اثر چاپ شده ی ایشان بودیم؛ کتاب «مناسک محمّدی» در فقه حج که چاپ و انتشار آن به اهتمام نظام غفّاری انجام گرفته است.
رونمایی از این اثر فرصت مناسبی بود برای معرّفی این عالم برجسته. و این مهم در روز چهارشنبه دهم شهریور ماه جاری در سالن کتابخانه ی عمومی شماره یک سقّز انجام گرفت. کتاب رونمایی شده، علاوه بر متن مناسک محمّدی، شامل مقدمه ای است که توسّط نظام غفّاری تدوین گشته است. این بخش در حدود ۵۰ صفحه می باشد که در شناخت حاج سیف الدّین خان و معرّفی آثار وی فراهم آمده است و همچنین دربردارنده ی تصاویری است مرتبط با ایشان.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.