مصاحبه با بهنام طاهری خواننده مشهور کردستانی

 

باید از آثار فاخر موسیقی و هنرمندان حمایت های ویژه ای شود/ کنسرت های مختلفی را در شهرهای کردنشین و تهران برگزار می کنیم

بهنام طاهری بهنام طاهری یکی از خوانندگان مشهور و فعالان عرصه موسیقی کردی در ایران است که تاکنون آثار فاخر هنری تولید و منتشر نموده است، در مصاحبه ای با این هنرمند به بررسی سوابق کاری و برنامه های کاری وی در آینده، مسائل و مشکلات موسیقی کردی، نقد برخی برنامه های موسیقی و… پرداخته ایم؛ که به شرح زیر تقدیم حضورتان می گردد:

ـ خلاصه ای از رزومه کاری و بیوگرافی خودتان را بیان نمائید؟

طاهری: متولد ۱۳۴۸ سقز هستم، حدوداً از سن ۱۳-۱۴ سالگی  شروع به آوار خواندن نمودم  و  از سال ۱۳۶۹ بصورت حرفه ای وارد عرصه موسیقی کردی و کار را با گروه “نیشتمان شروع نمودم و این همکاری تا سال ۷۵ ادامه داشت.

آلبوم اول من “سه حه ره” سال ۷۵ منتشر شد که به صورت کاست بود، دومین آلبومم “چیا” با همکاری جلال قادری تولید شد، با چند گروه در سقز و مهاباد همکاری داشتم و در این سال ها چندین کنسرت در سقز، مهاباد و بانه و دیگر شهرهای منطقه داشتیم. در سال ۷۹ با گروه  لاوژه چند کنسرت در  کشورهای اروپایی  سوئد و بلژیک برگزار نمودیم که با استقبال مناسبی همراه بود و همینطور در سال ۸۴ با همکازی گروه لاوژه یک کنسرت در هولیر برگزار نمودیم، تقریباً ۷- ۸ سال فعالیت موسیقی نداشتم تا سال ۹۱ که دوباره به عرصه برگشتم

یک آلبوم بنام “هاوار” و آلبومی دیگر یعنی :”ئه ستیره” را در سال ۹۳ با همکاری گروه مهاباد و کاک شهباز شاهین پور تهیه و منتشر نمودیم. در سال ۹۳ کنسرت موسیقی در سقز برگزار کردیم و در ابتدا سال ۹۵، آلبوم “شه وانیک به یادی تو” با همکاری دوستانم به اهالی فرهنگ و هنر و شهروندان عرضه نمودم.

ـ آیا خاطرات تلخ و شیرنی در عرصه کارهای موسیقی دارید؟

طاهری: خاطرات زیادی در این عرصه دارم، در سال ۶۷ بدلیل حساسیت پزشکان توصیه کرده بوند که نباید ۶ ماه حرف بزنم، با اجبار مرا به یک کنسرت در سنندج دعوت نمودند، شب قبل وضعم خوب بود و تمرینات را با موفقیت انجام دادیم، اما هنگام کنسرت حالم بهم خورد که خاطره تلخ آن از یادم نمی رود.

در سال ۹۳ بعد از ۱۰ سال در سقز کنسرت برگزار نمودم که این خاطره بسیار خوشی بود، اما در میانه کنسرت مادرم فوت نمود که خاطره بسیار سختی شد.

ـ آینده موسیقی سقز را چطور می بینید؟

طاهری: سقز پتانسیل های خوبی در عرصه هنری دارد، خواننده، علاقه مندان به موسیقی و نوازنده  های زیادی مشغول کارند و فعالیتندو در آموزشگاه های سطح شهر هم هنرجوهای خوبی آموزش می بینند و این امیدوارکننده است. اما بالابردن کیفیت کاری و تخصص گرایی امر مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، موسیقی کردی دارای غنا و ظرفیت های بالایی می باشد، که لازمست این ظرفیت ها شکوفا شوند.

ـ چه مشکلاتی فراروی کارهای هنری و بویژه موسیقی در سقز وجود دارد؟

مشکلات مالی مهم ترین مشکل فراروی موسیقی می باشد، علاقه مندان زیادی وارد این عرصه می شوند، اما بدیلیل مشکلات مالی و عدم حمایت مناسب بعدا به حاشیه می روند، نبود اسپانسر مالی برای هنرمندان و کارهای هنری، هزینه بالای کارهای هنری و تولیدات مناسب، عدم حمایت جدی از هنرمندان بزرگ دیگر مشکلاتی است که در این عرصه به چشم می خورد

کمبود اماکن هنری و سالن مجهز برای برگزاری کنسرت موسیقی در شهرهایی مثل سقز نیز ناراحت کننده است.

گله مندی دیگری هم که ما داریم این است که چرا سقز برای برگزاری کنسرت موسیقی باید از مرکز استان مجوز بگیرد؟ وقتی اینجا دارای فرمانداری ویژه و هنرمندان متخصص می باشد، بهتر است در روند صدور مجوز تسهیل شود و در خود شهرستان این کار را انجام دهند.

بالاخره برای مقابله با آثار ضعیف هنری و تهاجم فرهنگی باید از کارهای فاخر فرهنگی حمایت شود و گشایش بیشتری در عرصه فرهنگی و هنری صورت بگیرد.

ـ به راهکارها اشاره نمودید، برای بهبود وضعیت فعلی چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

طاهری: حمایت بیشتر از اهالی هنر و آثار تولیدی آنان، برگزاری جشنواره های تخصصی، ساخت سالن های مجهز، تهسیل در صدور مجوزها، بیمه هنرمندان و… از جمله موارد و کارهایی است که باید صورت بگیرد.

ـ نظر شما در مورد برنامه “چریکه ی شه و” شبکه کردستان چیست؟

طاهری: ضمن تشکر از زحمات خوانندگان و دست اندرکاران برنامه، باید بگویم عدم توجه به مسائل حرفه ای و تخصصی از مشکلات این برنامه است، ضمن اینکه نوازنندگان ماهر و خوب ندارد، شیوه انتخاب و داوری افراد و همچنین انتخاب قطعات موسیقی به لحاظ علمی و تخصصی اشکالاتی دارد، که اگر این مشکلات برطرف نشود این برنامه موسیقی، در بلندمدت جواب نمی دهد و مخاطب خود را از دست می دهد.

ـ راهکار چیست؟

طاهری: فکر می کنم باید از نوازندگان و خواننده های و گروه های موسیقی باتجربه و توانمندتری استفاده کنند و امکان تمرین برای افراد وجود داشته باشد، تمرین همراه با آموزش و تبادل نظر و تجربه هم باشد، تنوع و گشایش بیشتری در برنامه وجود داشته باشد.

ـ برنامه های آینده تان چیست؟ آیا می خواهید نقش آفرینی بیشتری در عرصه موسیقی کردی داشته باشید؟

طاهری: برنامه ریزی برای برگزاری کنسرت های موسیقی در شهرهای مختلف مناطق کردنشین و تهران توسط گروه موسیقی سقز برنامه ریزی نموده ایم، کار تنظیم و آهنگسازی و سرپرستی برعهده آزاد میرزاپور از هنرمندان توانمند کشور و به خوانندگی اینجانب می باشد؛ علی طاهر (تار)، وریا فرجی (دف)، هیمن آسور تنبک)، مهرداد میرزاپور (عود)، اسد اسدبیگی (سنتور)، افشین قدمی (نی)، محسن برقی جانی (سه تار)، احسان احساسی (تارباس) و آرش خورشیدی (کمانچه) و…همکاران ما در اجرای کمنسرت ها خواهند بود. تلاش ما اینست که کنسرت ها در سطح تخصصی و مناسبی برگزار می گردد. اولین اجرای کنسرت موسیقی ما در سقز ۷ تا ۱۰ اردیبهشت ۹۵ می باشد.

همچنین ساخت ۲ آلبوم دیگر را شروع نموده ام، که امید است بتوانم آثار فاخری را تقدیم همشهریان عزیز بنمایم.

ـ با سپاس از حضور شما در این مصاحبه.

ـ بنده هم از زحمات شما تشکر می کنم.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.