یادداشتی در باب اوضاع فرهنگی سقز

میلاد امان الهی

از همین حوالی می شنویم مراسماتی برگزار میشود درخور شان پیشکسوتان فرهنگ و هنر کە نام نامی خودشان آبروی همان محافل است. گویا در (این حوالی) کسانی رفتەگان را پاس داشتە اند و امروز بە فکر ارج نهادن و جوادان سازی دارایی های حال هستند. برای آن افراد  (کە میخواهیم اینجا مسئولشان بدانیم) بسیار مهم است کە افراد اجتماعشان هم تئاتر ببینند، هم سینما بروند هم نقاشی ببینند هم کتاب بخوانند و کلا ملموستر فرهنگ و هنر جهان و خاصتا جامعەی خود را درک کنند و در لابلای این دیدن و خواندن و شنیدن ها در مراسماتی بە ارج نهادن پیشکسوتان استورەوارشان بنشینند.

سقز ، شهر من با قدمتی بالغ بر هفت هزار سال باید هم آغوشی پر از مفاخر داشتە باشد، مفاخری کە زیبندەی تاریخ ، فرهنگ و هنر این دیار بودە و هستند. متاسفانە علی رغم تمام همت های کسانی ، تقریبا یا کاملا دلسوز، این مفاخر کە آغوش دیاری را پرکردەاند، خود دل پر تری از کم مهری ها دارند. در این شهر سالانە جشنوارە و مراسمات متعدد اما همگونی برگزار می شود کە از یک سو  نشانگر وجود افاردی کارا و توانا است و از دیگر سو همگونیشان مبین کم توجهی همان افراد بە دیگر ژانر و شاخە های فرهنگ و هنر می باشد.

سالانە چندین مراسم و جشنوارە تحت عناوینی گونان از مباحثی چون تئاتر در سقز برگزار می شود. قوت و تعدد این مراسمات مردم سقز را تا حدودی بە مخاطب خاص تئاتر تبدیل کردە بە گونەای کە مهندس جلال قلعە شاخانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کوردستان با افتخار سقز را بە عنوان پر مخاطب ترین شهر در حوضەی تئاتر صحنەای در منطقە معرفی میکند. این خود یک امتیاز و شاخص مثبت است اما آیا در این شهر فقط تئاتر اجرا می شود؟ این شهر خوانندگانی چون بهنام طاهری ندارد؟ استاد آهنگ ساز و نوازندە، آزاد میرزاپور اهل سقز نیست؟ ملاعمر صالحی صاحب شاعر و مترجم خبرەی کورد را سقزی نمی دانیم؟ مسعود رحیمی مجسمە ساز ، ناصر فیض الله بیگی نقاش ، عمر فاروقی تاریخ نگار و… مفاخر این شهر نیستند و نمی توان از وجودشان اسفادە کرد؟

مسئولان جدید شهری در مدت کوتاهی از خدمت خود با وجود مشکلاتی چند از جملە  بدهی و معوقات هنگفت بە ارث رسیدە، جشنوارە ها و مراسماتی فخیم در این شهرستان برگزار نمودەاند کە موجب تغییراتی مقطعی در جو روانی شهر و شهروندان شدە است اما در این لابەلا خلا هایی هم احساس می شود کە لازم بود و ذکر شد. هر روز خبر هایی از فعالیت ها بە گوش می رسد کە امید است رشد کیفی تصمیمات مسئولین شهری بالاخص در مقولات فرهنگی محسوس تر شود بلکە گنجینە های موجود قوت قلبی بگیرند، همشریانم بە سینما بروند، مجسمە هنرمندان همشهریم المان شهر شوند ، کتاب شاعران شهرم کمتر انبار شوند تا بلکە این بیت شعر فاخر از هوشنگ ابتهاج شامل حالمان نشود:

در این سرای بی کسی، کسی بە در نمی زند

بە دشت پر ملال ما پرندە پر نمی زند

هـ.الف.سایە

 

میلاد امان الهی / خبرنگار

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

3 نظرات

 1. شهروند سقزی می گوید

  جناب آقای میلاد امان الهی عزیز
  بزرگوار شما که میفرمایید که همه چی در این شهر به تئاتر اختصاص داده شده اطلا خبر داری هنرمندان تئاتر در این شهر برای پیشبرد هنر تئاتر چقدر زحمت کشیده اند.اصلا شما خبری از انجمن های دیگه دارید که دارید نقد می کنید ؟خبر دارید که خودشون قدم برنمی دارند برای برگزاری جشنواره ها ،همایشها و تجلیلها..
  پس برادر من خواهشا شما که خود را خبرنگار می دانید و همه تاختتون به یک هنره،کمی اطلاعات خودرا بالا ببرید.تحقق کنید چرا انجمن های هنری دیگه کم کارند؟چرا کاری برای پیشبرد هنرشون نمی کنند جز برگزاری کلاسهای آموزشی؟آیا جز این کاری دیگه ای می کنند؟آیا یه نفر از یه انجمن اومده طرحی رو به اجرا بده؟
  امسال اگه خبرها رو پیگیری کرده باشید انجم خوشنویسی با همکاری شورای شهر جشنواره ای برگزار کردند.که هماهنگی کردن برای سال بعد استانی برگزار کنند.
  آیا خبر دارید جشنواره یک روز نقاشی برگزار شد؟آیا خبر دارید کنسرتهای موسیقی اونم با همت چند نفر خاص (که اصلا انجمن موسیقی کاری به این برگزاریها ندارد) برگزار می شود که اونم با حمایتهای شورا وشهرداری برگزار میشه.
  آیا خبر داشتید که جشنواره یک روز با نقاشی کودکان برگزار شد؟ آنهم با حمایت شورا وشهرداری؟
  آیا خبردارید که شورا و شهرداری در حمایت از نویسندگان،تجلیل از مفاخر،دانشجویان، برگزار ی سمینارها و همایشها و وووو چه کارهای رو انجام داده؟؟/
  پس بزرگوار جناب آقای امان الهی عزیز همینطوری خواهشن بدون اطلاع نهادی رو به باد نقد نگیرید که چون داره فقط از یک هنر خاص حمایت می کنه.

 2. شهروند می گوید

  شمایی که از نقد کردن می ترسید،ببخشی ،ببخشی،ببخشد
  بیجا می کنید خودتون هم نقد می نویسید
  وقتی اینقدر توان ندارید که مطلب جوابیه ی مربوط به نوشتارتون رو از داخل سایت پاک می کنید.. پس خواهشا سایتتون رو ببندید

 3. میلاد امان الهی می گوید

  بزگوار سلام
  تاخیر در انتشار کامنت امری بدیهی است چراکە قسمت دیدگاه ها بە دلیل وجود پیام های اسپم فراوان خوانایی بسیار اندکی دارد.
  خواهشا کمی صبور و متین باشیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.